Доступність посилання

ТОП новини

Русини-українці Словаччини налагоджують співпрацю зі Львовом


Львів – Із 250 тисяч осіб східного обряду у Словаччині 35 тисяч визнають себе русинами-українцями. Асиміляція людей у словацьке суспільство відбувається особливо швидко після вступу Словаччини у Європейський Союз. Молодь з українських родин не охоче вивчає українську мову і береже традиції та культуру своїх батьків.

Із півсотні українських шкіл у Словаччині сьогодні залишилось 10. Хоча їх підтримує словацька держава, але самі батьки не бачать потреби для своїх дітей вивчати українську мову, мовляв, немає з ким розмовляти, зауважує голова Союзу русинів-українців Словаччини Петро Сокол.

«Села у Словаччині пустіють, праці немає і люди виїжджають за кордон або у міста. Обмаль молоді у селах, дітей стає менше, – каже він. – Українськими школами ми колись гордились. Маємо дуже сильну асиміляцію. Наші люди забувають свої корені».

Важливо налагодити культурну співпрацю між молодими людьми Словаччини і галичанами, зазначає Петро Сокол. Зберегти національну свідомість русинів-українців можна завдяки культурно-просвітницькій роботі.

Культурний Центр у Пряшеві потребує допомоги України

Союз русинів-українців у Пряшеві планує створити свій культурний Центр, під який має приміщення, що потребує ремонту. Два роки тому Президенти України і Словаччини підписали угоду. Відповідно, Словаччина виділила понад 550 тисяч євро на реконструкцію школи зі словацькою мовою навчання в Ужгороді, де розташовується культурно-освітня організація «Матіца словенська». Але русини-українці не отримали жодної допомоги від України, а мова йшла про 250 тисяч євро для ремонту Центру у Пряшеві, де могли б відбуватись зустрічі, виставки українських художників і чимало інших заходів.

Лілія Матяшова 18 років живе у Словаччині. Вона зауважує, що українцям бракує ініціативності. «Мало хто говорить українською, але маємо школи, садочки. В українських селах ще де-не-де говорять українською, але більшість вживає русинський діалект», – зазначає вона.

Мистецтво нагадує русинам-українцям їхнє походження

У селі Ряшів (округ Бардіїв) донедавна селяни не визнавали своє українське походження, але мистецтвом їх зуміла об’єднати акторка Евеліна Гвать. Художні колективи відвідують і молоді, і дорослі старші люди. Якщо спершу хтось відмовлявся співати українською, то сьогодні це уже не проблема, розповіла Евеліна Гвать, яка втретє з колективом приїхала у Львів із концертом. На цей раз свій виступ русини-українці присвятили Тарасові Шевченку.

Союз русинів-українців Словаччини підписав догорів про культурну співпрацю з Львівською обласною радою і сподівається, що українська молодь частіше спілкуватиметься з ровесниками у Словаччині, що молоді русини-українці зацікавляться українською історією, мовою, культурою.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG