Доступність посилання

ТОП новини

В Україну надійшов архів журналістки, правозахисниці-шістдесятниці Надії Світличної


Надія Світлична (1936–2006)

Київ – Архів української правозахисниці та громадської діячки Надії Світличної прибув в Україну. У Центральний державний архів літератури у Києві їх передала родина Надії Світличної. На думку фахівців, архіви Світличної дадуть змогу вивчати історію дисидентського руху в Україні.

Архів Надії Світличної нараховує понад чотири тисячі документів. Серед них, зокрема, і тексти матеріалів, які Світлична готувала для Радіо Свобода.

До повернення архівних документів долучились українські та американські дипломати й науковці. За словами заступника міністра культури Тимофія Кохана, серед архівів є переписка Надії Світличної з українськими політв’язнями, її доповіді для міжнародних правозахисних організацій та літературні твори.

«Основне – це неупереджений патріотичний підхід до опрацювання спадщини. Я переконаний, що в архіві є над чим попрацювати, і якщо уважно і ретельно підходити, там багато цікавих речей можна знайти!» – зазначає Кохан.

Архів як частина історії дисидентського руху

Дослідження архівів Надії Світличної важливі для вивчення дисидентського руху, каже її соратник, правозахисник Василь Овсієнко.

«Якби Надійчин архів увесь перевезти, тут би знайшлося кілька людей, котрі б роками сиділи і все те розбирали. А ми, доки є живі, могли б їх дещо проконсультувати, бо то матеріали Гельсинської групи з прав людини через Надію ішли на захід», – говорить Овсієнко.

1973 року за активну участь в Українській гельсинській групі з прав людини Надію Світличну засудили до 4 років ув’язнення. Покарання вона відбувала у Мордовських концтаборах.

А у 1978 році Світлична виїхала до США. Там вона опікувалася долею радянських політв’язнів та відродженням української державності. Тривалий час Надія Світлична працювала на Радіо Свобода у Нью-Йорку, редагувала «Вісник репресій в Україні».

«У 60-і роки ми були молоді, звичайно, були ідеалісти, і мрійники. Чи це були мрії про незалежність? Мені здається, що то би було зависоко і забагато. Я особисто, мабуть, не дуже й вірила, що це станеться за мого життя. Але мрія була така. Слава Богу, дожили!» – згадувала Надія Світлична.

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG