Доступність посилання

ТОП новини

В Угорщині помилкові рішення суддів дорого коштують державі


Будапешт – За останні 5 років в Угорщині у півтора рази зросла кількість помилкових судових вироків. Потерпілі громадяни нерідко апелюють у своїх справах до Європейського суду з дотримання прав людини у Стразбурзі. Деяким угорцям таки вдається отримати грошову компенсацію, але отримують її вони не відразу. Буває, тільки після повторного заходу до європейських інстанцій...

Щороку з державної казни на виплату компенсацій угорським громадянам, які потерпіли через помилкові рішення суддів, витрачається від 100 до 150 тисяч доларів і ця тенденція, на думку оглядачів, тільки наростає. У свою чергу, юристи виправдовують себе тим, що в угорському судочинстві судові колегії на місцевому та столичному рівнях буквально завалені кримінальними справами, що тягнуться роками. Мовляв, суддям зовсім непросто з-поміж великої кількості свідчень і показів свідків, прямих чи непрямих доказів, нових обставин справи тощо ухвалити єдино правильне рішення.

Помилки трапляються, але за них ніхто не відповідає

Представник Національної ради з питань юстиції Петер Сюч визнав, що така проблема в Угорщині дійсно існує: «Судді є людьми, а не роботами. Людині властиво помилятися, а суддям і поготів. Але у відсотковому співвідношенні ми навіть не можемо назвати класичними такі випадки, коли суддя справді припускається помилки», – вважає Петер Сюч. Водночас цей угорський правник зазначив, що за останні 10 років грошові виплати у вигляді матеріальної компенсації потерпілим виросли до 360 мільйонів форинтів, що становить у перерахунку майже 2 мільйони доларів.

В Угорщині преса чимало писала про резонансну справу батька і сина Бурок, ромів за походженням, яких звинуватили у вбивстві людини. Кожен з них міг отримати по 12 років тюрми за нескоєний злочин. Суди різних інстанцій продовжували попереднє ув’язнення цих людей майже впродовж 6 років, доки не винесли виправдальний вирок для обох.

Після такої судової ухвали, певна річ, постало питання про матеріальну компенсанцію. Не відразу, а лише після кількох апеляцій і пересудів, держава виплатить потерпілим 40 мільйонів форинтів або 200 тисяч доларів. За такі гроші у наш час можна купити невеличкий будиночок або 3-4 кімнатну квартиру в Будапешті.

Втім, колишні в’язні вважають таку суму надто малою. «Ті душевні випробування, через які я пройшов у в’язниці, а потім – на свободі, не компенсуєш жодними грошима... Я не можу бути разом з моїми дітьми щодня, втратив сім’ю після всього, що сталося», – розповів про свій душевний і життєвий стан виправданий в’язень Бурка-молодший.

Правду шукають у Стразбурзі

Після всього, що сталося, адвокат батька і сина Бурок Ласло Зеке, з жалем констатує, що угорське законодавство у принципі не передбачає притягнення до відповідальності суддів, що схибили, ухвалюючи вирок щодо конкретної людини. «Як не дивно, але їхні рішення не протирічать закону, не кажучи про поведінку суддів. Я з цим не можу цілком погодитися. Адже, як захисник у суді, також зважую, які можуть бути наслідки для мого підзахисного. Адже якщо вирішу на його шкоду, моя професійна відповідальність від того не зменшиться», – стверджує адвокат Ласло Зеке.

Європейський суд з прав людини у Стразбурзі досить добре обізнаний з проблемами угорських громадян, потерпілих внаслідок помилкових судових рішень. Упродовж лише одного 2009 року Угорщину зобов’язали виплатити компенсації 51-му фігуранту подібних справ. У 40 випадках угорській владі Стразбург нагадував про те, що вона зволікає з виплатами.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG