Доступність посилання

ТОП новини

«Талібан» залучає новітні технології


Прага – Перебуваючи при владі в Афганістані до кінця 2001 року, радикальний ісламістський рух «Талібан» забороняв використання інтернету, фотографії і фільмів як антиісламську діяльність. Тепер ісламісти самі дедалі активніше використовують найсучасніші технології, щоб пропагувати свої ідеї і залучати нових прихильників.

«Сучасну війну не можна виграти без медіа» – такий висновок навряд чи когось здивує. Якби ці слова не належали Абдул-Саттарові Майванді, який є головним редактором офіційного сайту «Талібану», «Аль-Емара».

Ісламісти навіть створили спеціальний комітет у галузі мас-медіа. До роботи підключили професійну студію відеозапису. Вона готує фільми, які потім поширюють на інші сайти, через соціальні мережі Facebook і Twitter.

Даніш Карохель, директор першої в Афганістані незалежної агенції новин «Пажвок» («Відлуння»), каже, що таким чином таліби намагаються вплинути на громадську думку.

«Вони намагаються вплинути на іноземців, щоб вони натиснули на свої уряди, щоб ті вивели війська з Афганістану. Також вони намагаються поширювати терор в Афганістані за допомогою своїх відео. Вони хочуть залякати людей, щоб ті не підтримували уряд», – вважає афганський журналіст.

Лякатися, справді, є чим. На одному відео видно, як таліби вбивають афганських поліцейських та інших державних службовців, а потім відрізають їм голови. На іншому – молодий боєць у традиційному афганському одязі врізається в американський конвой. Камера фіксує вибух і великий стовп диму. Ще один сюжет присвячений підготовці смертника. Він просить батьків не оплакувати його, а дякувати Аллахові за те, що син готовий на важливу самопожертву.

Афганський уряд каже, що не може зупинити пропаганду талібів

Сайт талібів «Аль-Емара» друкує інформацію різними мовами – англійською, пушту, дарі, урду, арабською. Новини потім перетворюють на текстові повідомлення, які пересилають учасникам підписки. А ті вже діляться інформацією далі, зі своїми знайомими.

Ніколи не відкривати відео від ісламістів радить своїм друзям афганець Ґулаб Шах. «Я бачив відео, як Талібан вбиває людей. Після цього навіть не міг спати, бо весь час думав про це жахливе відео», – каже він.

Чи може афганський уряд зупинити поширення подібної інформації ? Речник міністерства інформації і технологій Афганістану сказав Радіо Свобода, що ні. За його словами, уряд надає ліценції телекомунікаційним компаніям, але ні вони, ні влада не можуть заборонити афганцям ділиться всім, чим їм заманеться.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG