Доступність посилання

ТОП новини

У Ющенка переважає депресія, а в Тимошенко – особисті амбіції (світова преса)


Прага – Газети світу продовжують на початку тижня інформувати про Японію і трагедії на її АЕС та порівнюють ці події з Чорнобильським лихом, що сталося 25 років тому. Оглядачі наголошують, що Чорнобиль свого часу вплинув на долі понад 34 мільйонів людей, і цитують відомих експертів, котрі вважають, що перед сьогоднішніми трагедіями в Японії не варто забувати про незасвоєні уроки Чорнобиля. Спостерігачі також заінтриговані тим, як Президент Янукович розв’яже проблему Лукашенка і Баррозу при відкритті у Києві 17 квітня міжнародної конференції про проблеми безпеки внаслідок катастрофи в Чорнобилі. Бо голова Єврокомісії обумовив свій приїзд до Києва обов’язковою відсутністю на конференції президента сусідньої Білорусі. Газети згадали й про колишніх лідерів Помаранчевої революції – Віктора Ющенка та Юлію Тимошенко – і пов’язали це з майбутніми очікуваннями для України.

В інтерв’ю французькій «Ліберасьйон» відома білоруська письменниця, автор «Чорнобильської молитви» Світлана Алексієвич наголосила, що фільм Акіри Куросави «Сни» став справжні пророцтвом у світлі нинішніх трагедій на японських АЕС, бо там задовго до цих подій було показано, що японські АЕС вибухають, а люди при цьому нічого достеменного про це не знають, не знають, що вони приречені «мирним смертельним атомом». Алексієвич каже тут, що й через 25 років після трагедії в Чорнобилі «світові так і не вдалося засвоїти перший ядерний урок». Алєксієвич констатує у цьому інтерв’ю – «пошук альтернативних джерел енергії залишається справою кількох людей, котрих ніхто не сприймає всерйоз, хоча цим завданням мали б займатися всі. Раціоналізм зайшов у глухий кут, звідси й самовбивчі настрої, вважає вона. У фільмі Акіри Куросави «Сни» ніхто нічого не знає. Правда відома лише кільком ученим-ядерникам. Один із них приходить у такий відчай, що хапає свій портфель і кидається в океан, щоб покінчити з собою. Він розуміє, що в портфелі лежать не плани на майбутнє, а старі рукописи, загибель світу. Цунамі в Японії перетворило прогрес на цвинтар», – резюмує відома білоруська письменниця на сторінках «Ліберасьйон».

Американська «Нью-Йорк Таймз» пише про уроки Чорнобиля для Японії і зауважує, що, «хоча рівень радіації у даний момент (у Японії) набагато перевищує нормальний фон, він далекий від того, котрий був викликаний катастрофою в Чорнобилі у квітні 1986 року». Автор статті, Лорі Ґаррет, експерт з охорони здоров’я Ради з міжнародних відносин США, також наголошує, що «більша частина даних і прогнозів щодо Чорнобиля була викривлена через потреби Москви… і стверджувалося, що в небезпеці тоді виявилося 10 тисяч людей». Тут також звернуто увагу на те, як «влада вже пострадянської України, навпаки, заявила, що понад 34 мільйони людей в Україні, Білорусі, Росії, Молдові зазнали небезпеки від впливу Чорнобиля».

Польська «Жечпосполіта» здивовано запитує, «невже Лукашенко і Баррозу будуть у квітні разом у Києві», та інформує, що білоруський президент отримав запрошення на участь у представницькій міжнародній конференції з проблем Чорнобиля, яка планується 17–21 квітня в українській столиці, і має намір цим скористатися. Про це заявив також і посол Білорусі в Києві. А як же тепер з гарантіями влади Віктора Януковича голові Єврокомісії Жозе Мануелеві Баррозу, який пообіцяв відкрити конференцію в столиці України лише за відсутності там Олександра Лукашенка, запитує газета з Варшави. Видання також наводить оцінки експертів, котрі вважають, що Янукович потрапив внаслідок цього у серйозну дипломатичну скруту.

Хоча московська «Нєзавісімая газета» вважає, посилаючись на відомих у Києві експертів, що українська влада віднайде прагматичне рішення, щоб «уникнути дипломатичних жорен». Політологи кажуть газеті з Москви, що Януковичеві доведеться вирішувати проблему Лукашенка – Баррозу лише «шляхом особистих переговорів із усіма зацікавленими сторонами, щоб не довести ситуацію до конфлікту». Видання констатує, що «поки ситуація з цим завмерла у невизначеності».

Лондонська «Індепендент» інформує про відбуття на початку цього тижня одного з лідерів української опозиції Юлії Тимошенко до Брюсселя на з’їзд Європейської народної партії, своєрідний саміт лідерів ЄС. Газета наголошує, що українська прокуратура все ж зняла накладену раніше заборону на пересування Тимошенко, та цитує відповідь українського опозиціонера на питання про перспективи її президенства в Україні у нових виборах 2012 року чи навіть раніше: «Якщо чесно, я не думаю про те, що буде зі мною через кілька років. Я думаю про те, що буде упродовж цього часу з моєю країною. Чи зможемо ми зберегти нашу незалежність, чи зможемо стати повноцінним членом європейської родини?» «Що буде особисто зі мною, це багато у чому другорядне питання», – завершує Юлія Тимошенко. На це «Індепендент» реагує таким чином: «Враховуючи, що це каже людина, власна кар’єра котрої ознаменувалася переслідуванням особистих амбіцій, принаймні остання частина – дуже непереконлива».

Польська «Ґазета Виборча» оприлюднила розмову з колишнім Президентом України Віктором Ющенком, де він стверджує, що за влади Віктора Януковича «Україна відійшла від демократії», коли залишається «лише видимість стосунків із Європою, а нові відносини Києва з Росією у галузі безпеки лише віддаляють нас від європейської інтеграції». Ющенко також заявив польському виданню, що в Україні «зараз панують депресивні настрої, і ймовірно, вони необхідні для того, щоб ми зрозуміли власні помилки і змогли динамічно йти вперед».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG