Доступність посилання

ТОП новини

Будинок органної музики в Дніпропетровську став церквою УПЦ (МП)


Музиканти органного залу протестують проти передання будівлі церкві

Дніпропетровськ – У Дніпропетровську розпочинають збирати підписи на захист пам’ятки архітектури – Будинку органної та камерної музики. Власником будівлі з унікальним органом стала УПЦ (Московського патріархату). Суд передав споруду церкві, посилаючись на вимоги українського законодавства щодо повернення культових споруд громадам. Але музиканти з цим категорично не погоджуються: представники закладу культури навіть не були присутні в суді.

Понад дві тисячі труб унікального 12-метрового органу забезпечують неповторне звучання. Переносити його у будь-яке інше приміщення – це варварство, кажуть музиканти.

Влада мала намір затиснути інструмент в непристосоване приміщення обласної філармонії, але ж інший простір, температура і вологість загублять його голос, зазначає директор Будинку органної та камерної музики Ніна Голикова.

«Орган будувався спеціально під це приміщення. Дуже складна 12-тонна конструкція була вписана в апсиду. Тільки тут він може гідно звучати», – впевнена директор органної зали.

Орган спеціально для будівлі в Дніпропетровську 30 років тому створила відома німецька фірма «Зауер».

Музикантам – верх, церкві – низ?

Дніпропетровська єпархія УПЦ (МП) будівлею поступатись не збирається. Але, кажуть священики, музикантам пропонують компроміс: у верхній частині споруди хай проводять концерти, у нижній – будуть богослужіння. Скільки так може тривати, ніхто не знає, але священики обіцяють не виганяти органістів геть, доки в тих не буде власного приміщення.

«Це офіційна заява: УПЦ не збирається виносити орган із храму Святителя Миколи. Орган буде перебуваті у церкві, доки не буде гідної
Представники влади і УПЦ (МП) на прес-конференції щодо органу
альтернативи. Хіба може церква стати ворогом того, що створене для єднання людини з Богом через звуки?» – запевнив протоієрей Дніпропетровської єпархії УПЦ (МП) Ігор Собко.

У Будинку органної музики на компроміс поки не погоджуються. Музиканти кажуть, що в нижній частині будівлі, між роздягальнею та санвузлами, нема вільного місця. Якби було, то там би вже давно облаштували репетиційну залу для музикантів.

У влади є десять років на будівництво нового храму мистецтва

Між тим, влада вмовляє працівників закладу піти з церквою на «мирову». Заступник голови обласної ради Андрій Шибко вказує на приклад Харкова, де органісти уживаються в одній будівлі зі священиками, доки влада споруджує для них великий органний зал.

А втім, де будуватимуть у Дніпропетровську і за які кошти, він не уточнює.

«Треба, щоб обласне комунальне підприємство «Будинок органної музики» діяло нормально. Тому ми підписали в суді мирову угоду, за якою упродовж 10 років священики не мають права порушувати нормальний режим роботи органної зали, не мають права перебудовувати чи добудовувати. Нам конфлікти в суспільстві не потрібні», – сказав заступник голови облради.

Обласна влада обіцяє не ухвалювати остаточного рішення про долю органу без консультацій з громадськістю і німецькими органобудівниками. Між тим музиканти очікують втручання у конфлікт ЮНЕСКО.

Будинок органної та камерної музики – одна з більш ніж 30 будівель, які передані Українській православній церкві (Московського патріархату) в Дніпропетровську за останні 10 років.

Довідка: Дніпропетровський Будинок органної та камерної музики розташований у приміщенні колишньої Брянської церкви, збудованої коштом одного з металургійних заводів на початку 20-го сторіччя. Православній громаді споруда належала трохи більше як десятиліття. За радянських часів її забрали на користь держави, а в 1980-і там облаштували концертну залу.

4 березня керуючий Дніпропетровською єпархією УПЦ (МП) митрополит Іриней повідомив, що приміщення дніпропетровського Будинку органної та камерної музики, за рішенням Господарського суду області, перейшло в управління церкви.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG