Доступність посилання

ТОП новини

Прем’єр Португалії йде в відставку в час кризи


Прем’єр-міністр Португалії Жузе Сократіш

Прага – Прем’єр-міністр Португалії Жузе Сократіш оголосив, що подав у відставку через провал у парламенті його чергового протикризового пакету заходів. Ці заходи, на думку прем’єра-соціаліста, мали втримати країну від залучення зовнішніх запозичень, як то вже сталося з деякими іншими європейськими економіками. Португалія ж нині перебуває чи не найближче до межі економічного провалу.

Прем’єр-міністр Португалії Жузе Сократіш подав у відставку. Виступаючи на телебаченні в середу ввечері, він заявив, що опозиція «відібрала в уряду умови для урядування».

«Усі партії опозиції відкинули заходи, які запропонував уряд, щоб Португалія могла уникнути необхідності вдатися до програми зовнішньої фінансової допомоги. Унаслідок цього я щойно подав президентові республіки заяву про відставку з посади прем’єр-міністра», – заявив Сократіш, який очолює однопартійний уряд Соціалістичної партії, що має в парламенті підтримку меншості.

Він пішов на такий крок після того, як парламент відкинув черговий пропонований крок його уряду, спрямований на заощадження бюджетних коштів. Цей план передбачав, зокрема, нові збільшення податків і скорочення соціальних витрат у час, коли стан португальської економіки нині один із найтяжчих у Європейському Союзі та в зоні спільної валюти євро. Найближчими місяцями на зубожілу державу до того ж чекає чергова сплата боргів.

За словами прем’єра, щойно провалена програма його уряду мала «однозначну підтримку» Європейської комісії, Європейського центрального банку та членів зони євро.

«Протягом кількох місяців я боровся за справу, яку вважаю за абсолютно принципову: захистити країну від необхідності вдатися до програми зовнішньої допомоги, щоб Португалія не опинилася в такому ж становищі, як Греція чи Ірландія. Я завжди попереджав про надзвичайно негативні наслідки програми зовнішньої допомоги», – наголосив Сократіш.

Із шести партій, представлених у парламенті, за відкинення урядового плану голосували всі п’ять, опозиційних до Соціалістичної партії Сократіша. Соціалісти створили нинішній уряд, маючи в однопалатній Асамблеї республіки лише 97 місць із 230.

Допомоги, можливо, уникнути не вдасться

Політична криза в Португалії, на додачу до кризи бюджетної і боргової, стала однією з тем саміту Європейського Союзу в Брюсселі. Зустріч, яка мала дати остаточне схвалення протикризовій стратегії ЄС, натомість мусила взятися за проблеми Португалії, які підривають цю стратегію.

Жузе Сократіш, відставку якого президент Португалії Анібал Каваку Сілва ще не прийняв, бере участь у цьому саміті ще як прем’єр. Його уряд заявив тим часом, що він, поки залишається при владі, далі боротиметься проти думки вдатися по фінансову допомогу до Європейського Союзу і Міжнародного валютного фонду, як то раніше вже були змушені зробити Греція та Ірландія.

Та оглядачі вважають, що звернення Португалії по таку допомогу на суму в десятки мільярдів євро – лише справа часу. Лідер головної опозиційної нині Соціал-демократичної партії Педру Пассуш Коелью, якому прогнозують роль майбутнього голови уряду, перед початком саміту теж прибув до Брюсселя на переговори з європейськими політиками. За його словами, нині «неможливо» сказати, чи вдасться його країні уникнути міжнародної допомоги.

Відставка прем’єра в Португалії тягне й відставку всього уряду. Відтак президент Португалії може призначити дострокові парламентські вибори або ж запропонувати іншим партіям нинішнього парламенту створити новий уряд.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG