Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі цукрова лихоманка. Владі несолодко


Варшава – Польські політики шукають винного у стрімкому подорожчанні основних продуктів харчування, передусім цукру. Уряд Польщі закликає населення країни не піддаватися паніці й твердить, що високі ціни штучно накручені спекулянтами. Ситуацію з нечувано високими цінами взяла на озброєння опозиція.

З початку 2011-го ціни на продукти харчування невпинно зростають і, за прогнозами експертів, зростатимуть упродовж року. Зокрема, полякам обіцяють рекордно високу ціну на хліб. Уже зараз буханка в середньому коштує від трьох до чотирьох злотих, тобто майже один євро, а буде ще дорожчою.

Відчутно подорожчали фрукти, овочі та молочнi продукти. Цього року в Польщі, яку називають країною яблук, ці фрукти набагато дорожчі, ніж торік.

Проте найсильніше пересічного польського покупця вдарило по кишені подорожчання цукру. За останні дні ціна за один кілограм сягнула п’яти, а то й шести злотих, тобто півтора євро. Поляки, які ще не забули порожніх полиць магазинів у часи комунізму, почали купувати цукор про запас. Не дивно, що в багатьох місцях цукру забракло, а це тільки посилило польську цукрову гарячку. Кмітливіші поляки кинулися по цукор до сусідів – німців та чехів, де він навіть удвічі дешевший.

Винні спекулянти?

Польська влада пояснює дорожнечу минулорічним неврожаєм, повенями, а також подіями в арабських країнах. Мовляв, ціни ростуть усюди, а Польща не виняток.

Натомість, на думку польського прем’єр-міністра Дональда Туска, дорожнеча цукру спричинена «вульгарною, безсоромною спекуляцією». Він каже: «Хоча упродовж цього року ціни стрімко поповзли вгору, я хочу застерегти політиків від роздмухування безпідставної паніки. Скажімо, спекуляція цукром полягає у тому, що дехто переконує поляків, що цукор постійно дорожчатиме і що його буде дедалі менше, тому люди купують його все більше. Тож ті, що торгують цукром, дуже задоволені».

Польський прем’єр твердить, що знає, яким чином зупинити галопуюче зростання цін на цукор. Мовляв, державний цукровиробник мусить запропонувати польському ринку зі своїх запасів великі додаткові партії цукру. Крім того, польський уряд з’ясує, наскільки обґрунтовані чутки про цінову змову виробників.

Не цукром єдиним

Утім, польська опозиція переконана, що одним тільки цукром проблеми дорогих продуктів харчування вирішити не можна. Щоб наочно показати, наскільки подорожчали продукти, лідер опозиційної партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський пішов за покупками до одного з варшавських магазинів. Його супроводжував натовп журналістів.

Придбавши найнеобхідніше, Качинський заявив: «Це щось нечуване. Ціни впродовж короткого часу зросли більше ніж удвічі. Це щось, на що повинна бути відповідь. Повторюю – святий обов’язок влади реагувати на такі ситуації».

З огляду на ціновий стрибок польська опозиція пропонує ухвалити закон про доплати для незаможних поляків, так зване відшкодування за дорожнечу. Такі доплати опозиція хоче фінансувати зі спеціального оподаткування банків та фінансових установ.

Тим часом польські оглядачі кажуть, що водночас зі стрибком цін у Польщі фактично розпочалася виборча кампанія. Восени поляки обиратимуть новий парламент. Не виключено, що дорожнеча спричинить цілковите переформатування польської політичної сцени.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG