Доступність посилання

ТОП новини
24 Січень 2019, Київ 12:31

У Кракові спорудили поетичну Вавілонську вежу під патронатом Чеслава Мілоша


Чеслав Мілош

Варшава – Понад 200 відомих поетів та знавців літератури з різних країн світу приїхали до Кракова. У цьому старовинному польському місті відбувається поетичний фестиваль імені Чеслава Мілоша – нобелівського лауреата в галузі літератури. Краківський фестиваль – кульмінаційна подія проголошеного польським Сеймом Року Мілоша, приуроченого до 100-річчя від дня народження поета. Організатори фестивалю говорять про винятковість цієї події.

«Нобелівський лауреат Чеслав Мілош – гордість польської літератури, її розпізнавальний знак у світі» – у цьому переконані учасники міжнародного поетичного фестивалю імені Мілоша, що триває у Кракові.

Парадоксально, та ще кілька місяців тому у Польщі можна було почути абсолютно протилежні оцінки, причому лунали вони з високих державних трибун.

Деякі депутати польського Сейму категорично не погоджувалися з пропозицією парламентської комісії з питань культури оголосити 2011 рік Роком Мілоша у Польщі. Представники правих політичних сил звинувачували вже покійного поета в тому, що він не любив Польщу і поляків та висміював свою батьківщину в літературній творчості.

Під час таких парламентських баталій ініціатори Року Мілоша твердили, що митець має право говорити гірку правду своєму народові. Віце-голова парламентської комісії з питань культури Єжи Федорович навіть пропонував відправити незадоволених творчістю Мілоша на семінар із літератури. Мовляв, не можна говорити про поезію, оперуючи політичними категоріями.

Навіть у костелі – вірші

Пам’ятаючи про нещодавні бурхливі дискусії у польському парламенті, організатори краківського фестивалю наголошують на винятковості цієї події. Єжи Ільґ, програмний директор фестивалю імені Мілоша вважає, що поет був би дуже задоволений подією у Кракові. Мовляв, фестиваль – це продовження ініціативи Мілоша, який за життя двічі організовував міжнародні поетичні зустрічі в цьому місті.

«Мілош променів щастям, він був гордий за те, що робить, – каже Єжи Ільґ. – А тепер у Кракові під його патронатом відбувається фестиваль, він – його господар, може приймати у Кракові своїх друзів, поетів із усього світу, які завжди знаходили в Кракові таку атмосферу, якої нема на жодних інших фестивалях».

У ці дні Краків, в якому Чеслав Мілош прожив останні 10 років свого життя, став містом поезії. Вона лунає в університетських залах, на сценах, в кав’ярнях і навіть у костелах.

За словами Єжи Ільґа, поезія у Кракові звучить різними мовами, на захід прибули гості з різних континентів. Серед гостей – Нобелівський лауреат у галузі літератури Дерек Волкотт, англомовний поет із Караїбів. Прибули також поети з Китаю, Індії, зі США, Швеції, України, Білорусі. «Це справжня поетична вавілонська вежа, – зазначає директор фестивалю, – тут відбувається велике свято поезії».

Україну на краківському фестивалі представляє поет Олег Лишега. У неділю він братиме участь в поетичному вечорі, присвяченому сучасній поезії Польщі, Росії, Литви, Білорусі та України.

За словами організаторів фестивалю, саме таким вечором Чеслав Мілош був би задоволений найбільше. Мовляв, Нобелівський лаурет був великим прихильником думки Єжи Ґедройця про необхідність зближення Польщі з її східними сусідами.
XS
SM
MD
LG