Доступність посилання

ТОП новини

В Україні взялися за викорінення расизму із футбольних стадіонів


Київ – Майже дві сотні інцидентів, пов’язаних з проявами фашизму і ксенофобії, – такий здобуток українських та польських футбольних фанів напередодні Євро-2012. Про це свідчить моніторингове дослідження, яке проводилося упродовж останніх двох років мережею організацій «Футбол проти расизму в Європі». В Україні, зокрема, були зафіксовані 62 випадки проявів національної чи релігійної нетерпимості на стадіонах. Це удвічі менше порівняно з Польщею, де таких випадків за останні два роки зафіксовано понад 130. Але правозахисники стверджують, що це лише верхівка айсбергу. Необхідно провести профілактичну роботу серед молоді, щоб попередити сплеск расистських проявів на стадіонах під час Євро-2012.

Нещодавно дисциплінарний комітет УЄФА оштрафував український футбольний клуб «Карпати» за неприпустиму поведінку його фанів під час матчу проти турецького «Галатасарая», який відбувся ще у серпні 2010 року.

Під час поєдинку з турецькою командою фанати «Карпат» розмістили у своєму секторі плакат з образливим расистським гаслом на адресу турків. УЄФА оштрафував український футбольний клуб на 25 тисяч євро.

Схожих випадків расистських проявів під час матчів на футбольних стадіонах в Україні Східно-Європейський центр Моніторингу FARE (Мережі організацій «Футбол проти расизму в Європі») зафіксував понад 60. Тоді як у сусідній з Україною Польщі, теж господарці майбутнього чемпіонату Європи, расистських проявів на стадіонах помічено понад 130.

Українські вболівальники вдаються до расистської символіки, польські – до антисемітської

Така ситуація викликає занепокоєння, особливо напередодні Євро-2012, зазначає керівник Східно-Європейського Інституту Розвитку Мрідула Гош.

«Але все-таки ми не мусимо бачити лише кількісні показники, – вважає правозахисниця. – Адже за кожним кількісним показником ховається щось якісне, те, що відбувається насправді». Правозахисниця зазначає, що серед українських фанів частіше фіксують расистські й фашистські символіки, заборонені в Європі. Це, скажімо, свастика, кельтський хрест, закодоване гасло неонацистів «14/88». Говорячи про українські команди, таку символіку можна побачити найчастіше серед фанів футбольних клубів «Динамо», «Металіст», «Карпати» та деяких інших.

У Федерації футболу України закликають дивитись у корінь проблеми

Водночас правозахисники нарікають на те, що ані Федерація футболу України, ані Адміністрація Української прем’єр-ліги не вживають необхідних заходів для боротьби з проявами расизму на стадіонах, незважаючи на чітко прописані у статутах обох організацій механізми покарання клубів, чиї вболівальники демонструють расистську символіку.

У Федерації футболу України кажуть, що борються з проявами расизму на стадіонах уже давно. Але делегати ФФУ не завжди можуть ідентифікувати расистську символіку через її велику різноманітність.

«Окрім того, треба дивитися глибше, у корінь проблеми, – вважає Сергій Васильєв, керівник управління інформаційно-аналітично центру ФФУ. – Це соціальна проблема. Культура нашого населення, в тому числі вболівальників. А хто такі вболівальники? Це що, марсіани? Ви пройдіться вулицями нашого зеленого міста, – лавки, кіоски, я вже не кажу стіни будинків, чим усе обмальоване?До чого ж тут стадіони?».

Населення потребує виховання та бодай якоїсь реакції на такі прояви від місцевої влади структур. Тоді цих щоденних проявів расизму, особливо серед молоді, які ми зустрічаємо повсюди, не потрібно буде боятися і на стадіонах, переконаний Сергій Васильєв.

Боротися з «вірусом» нетерпимості взялися Державна служба молоді й спорту та Дитячий фонд ООН «ЮНІСЕФ», яких підтримала низка громадських та міжнародних організацій, зокрема і центр «Ла Страда-Україна». Проекти «Всі як один проти расизму та ксенофобії у футболі» а також всеукраїнська соціальна кампанія «Давай разом», ініційовані цими організаціями, мають на меті попереджати дискримінаційні явища серед юних та молодих вболівальників.

Уже проводяться тренінги для підлітків, а також розповсюджуються спеціальні яскраві буклети. «У буклеті пояснюється і що таке толерантність, і що таке расизм, і що таке ксенофобія, права людини, мова ненависті або ворожнечі», – розповідає Катерина Левченко, керівник центру «Ла Страда-Україна».

Для популяризації кампанії запросили відомих українських футболістів: Сергія Реброва, помічника головного тренера київського «Динамо», та Бадра ель Каддурі, захисника «Динамо».

«Патріотизм – це не расизм!» – вболівальники

Водночас самі українські вболівальники не очікують спалахів расизму на українських стадіонах. По-перше, вартість квитків на Євро-2012 для більшості із них надто висока і вони на стадіони просто не прийдуть. По-друге, як вважає фанат Київського «Динамо» Григорій Паламарчук, часто патріотичні чи націоналістичні гасла вболівальників, такі як «Як Слава Україні!» чи «Смерть ворогам!» просто неправильно кваліфікують. «Але для нас це просто патріотичні знаки», – запевняє Григорій.

Фанат «Динамо» Григорій Паламарчук вважає, що завжди є й ті, хто приходить на стадіон, щоб просто покрасуватися якимось расистським гаслом. Це не справжні вболівальники, переконаний уболівальник.
  • Зображення 16x9

    Валентина Аксьонова

    Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG