Доступність посилання

ТОП новини

Чехія видворить українських дипломатів


Прага – У понеділок до Праги повернулися двоє чеських дипломатів, яких за звинуваченням у шпигунстві видворили з України. «Шпигунську» версію, яку висунула українська сторона, в Празі заперечують. Зокрема, до неї з недовірою поставився чеський міністр закордонних справ Карел Шварценберґ. Він заявив, що Чехія піде на кроки у відповідь.

Чехія відповість Україні на основі дипломатичного «правила взаємності», тобто українські дипломати будуть видворені з Чехії. Однак, як наголосив міністр закордонних справ Карел Шварценберґ, на відміну від України, чеська сторона це зробить «дискретно», без розголосу

Українське дипломатичне відомство переконує, використовуючи відеозапис, що двоє чехів в Україні збирали інформацію про українську авіапромисловість, про роботу над російськими замовленнями і при цьому їх затримали на гарячому.

Шпигунський скандал чи розплата за Данилишина?

Чеські оглядачі чи не в один голос наголошують, що так зване «промислове шпигунство» є тільки ширмою, якою прикривається українська сторона. Як зауважує популярне видання iDNES, відео, яке передали з Києва, розмите і без звуку.

На звинувачення чеська влада відреагувала відразу, зокрема речник чеського міністерства Віт Коларж ще у п’ятницю заявив, що тут ідеться не про шпигунство, а про відповідь на надання притулку колишньому українському міністрові економіки Богданові Данилишину.

Подібну думку поділяє і чеська опозиція. Зокрема, член комітету закордонних справ парламенту Чехії з опозиційної Соціально-демократичної партії Ян Гамачек в інтерв’ю Радіо Свобода заявив: «Я не володію іншою інформацією, ніж тою, яка є у ЗМІ. Однак я вірю в позицію нашого Міністерства закордонних справ та інших чеських органів, які стверджують, що в цьому випадку не йшлося про незаконні дії».

Прага готує адекватні дії

Празький аналітик із тижневика «Týden» Дан Мацек звертає увагу на те, що «шпигунський» скандал збігся із тим, що Богдан Данилишин представив у Празі нову громадську організацію «Українська європейська перспектива». Для цього аналітика скандал був очікуваним.

«Я б так повністю на 100 відсотків цій київській версії не вірив, якась політика в цьому буде відігравати роль. З іншого боку: а чим займаються військові аташе? Це також тяжко виключити, щоб вони не цікавились збройними замовленнями країн, у яких перебувають. Чи їхні дії вийшли за межі закону, про це мені тяжко сказати. Однак для мене таке звинувачення не є несподіванкою».

Чеські медіа наводять історію попередніх військово-дипломатичних скандалів. Востаннє Чехія видворяла двох російських військових аташе у 2009 році.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG