Доступність посилання

ТОП новини

Вітебські спомини Марка Шагала і «Празька весна» під знаком Малера (огляд культурних подій у Європі)


Прага – Сьогодні в огляді культурних подій в Європі – Париж і Прага. На аукціоні Sotheby’s у Парижі був вперше виставлений альбом рисунків та ескізів Марка Шагала. Альбом прикрашають зображення Белли і незабутні вітебські пейзажі. А в Празі відкрився 66-й міжнародний музичний фестиваль «Празька весна». І цього року в його програмі багато «зірок» першої величини, та головна програма присвячена чеському композиторові Ґуставу Малеру.

Чехи по праву пишаються «Празькою весною» – міжнародним музичним фестивалем із високою професійною репутацією, який пише свою історію вже 66 років. Організатори завжди складають програму так, щоб задовольнити різні смаки: це поважна музика у виконанні відомих колективів, а також виступи солістів, конкурси молодих виконавців, зустрічі з музикантами, музичні виставки і вистави, концерти просто неба.

Цього року фестиваль присвячений відомому чеському композиторові Ґуставу Малеру, розповів Радіо Свобода один із його організаторів Павел Троян.

«Цього року ми відзначаємо 100-ліття від дня смерті Ґустава Малера. До цієї дати «Празька весна» підготувала кілька концертів, і найважливішим є виконання відомої 8-ї симфонії композитора. У Празі вона пролунала у виконанні симфонічних оркестрів Праги і Гамбурга, а також шістьох хорових колективів і вісьмох солістів справді світового класу», – каже один з організаторів фестивалю.

До зірок першої величини на фестивалі відносять Нью-Йоркський філармонічний оркестр і Берлінський симфонічний, окрасою «Празької весни» є виступ відомого американського актора Джона Малковича в музичному театралізованому дійстві «Пекельна комедія».

Віднайдені чари Шагалової Белли

На аукціоні Sotheby’s у Парижі вперше був виставлений альбом із рисунками Марка Шагала – одного з найвидатніших митців 20-го століття. Альбом із рисунками раннього періоду довгі роки вважався втраченим. На його 85 сторінках цілий світ Майстра – ліричні краєвиди Вітебська, батьківщини Шагала, але насамперед його сторінки в полоні юної й прекрасної Белли – єдиного кохання і дружини художника.

Белла померла молодою, ще в 1944 році, але до самої своєї смерті Марк Шагал відмовлявся говорити про Беллу в минулому часі. Белла пливе в небесах, Белла на коні, Белла в обіймах загадкового принца, чи як русалка або кущ троянд – назавжди безсмертною залишив митець нам свою Музу.

Альбом рисунків Марк Шагал подарував Ізраїльському музеєві в Єрусалимі, але потім альбом перейшов до приватної збірки, і на довгі роки про нього не було відомостей. Аж тепер у Парижі можна торкнутись мрій про Беллу і спогадів про Вітебськ Марка Шагала. Аукціон Sotheby’s відбудеться в червні, стартова ціна лота – 900 тисяч доларів.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Авторка матеріалів для Української редакції Радіо Свобода впродовж багатьох років. Займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG