Доступність посилання

ТОП новини

Білорусь просить грошей у МВФ


Прага – Білорусь звернулася до Міжнародного валютного фонду по кредит, який мав би врятувати країну від поглиблення фінансової кризи. Традиційний донор білоруської економіки, Росія, висунула Мінську низку умов, на які білоруське керівництво не погодилося піти, серед них – продаж частини державних активів. У той же час співпраця Мінська з західними країнами ускладнилася через політичні репресії, які керівництво Білорусі проводить вже близько півроку, з часу останніх президентських виборів.

Білорусь сподівається, що зможе отримати від МВФ кредит в розмірі від 3,5 до 8 мільярдів доларів строком від трьох до п’яти років. Про це напередодні приїзду місії Міжнародного валютного фонду заявив прем’єр-міністр країни Михайло М’ясникович.

МВФ уже надав країні кредити на суму 3,5 мільярдів доларів у 2009-2010 роках. Мінськ перебуває у складній фінансовій ситуації, яка змусила владу до відчайдушних кроків, зокрема, білоруська влада намагається зупинити зростання цін на головні продукти харчування шляхом їхнього замороження. А нещодавно Мінськ був змушений девальвувати білоруський рубль і різко підняти ставки рефінансування, щоб уповільнити інфляцію.

Фінансова криза була спровокована зростанням цін на російські енергоносії, а також значимими бюджетними витратами напередодні президентських виборів 19 грудня. Нинішня фінансова криза, на думку експертів, є найбільшим випробуванням для президента Олександра Лукашенка за 17 років його правління.

Опоненти Лукашенка, зокрема колишній кандидат на виборах президента Олесь Міхалевич, вважають, що Захід має висувати і політичні вимоги до Лукашенка. Міхалевич покинув Білорусь після того, як його заарештували на короткий термін, він отримав політичний притулок у Чехії.

Виступаючи на перс-конференції в Брюсселі, Міхалевич сказав: «У Білорусі глибока економічна криза. Лукашенко зацікавлений у кредитах. Звільнення політичних в’язнів мало б бути умовою будь-якої подальшої дискусії та співпраці з режимом».

Росія претендує на білоруські нафтопереробні та хімічні заводи

Росія відмовилася надати Білорусі кредит, хоча майже два десятиліття субсидувала Мінськ в обмін на політичну лояльність та дешевий транзит російських енергоносіїв до Європи. Нині Росія практично відкрито наполягає, що в обмін на кредит вона хотіла б отримати білоруську власність, включно з нафтопереробними та хімічними заводами, а також білоруського оператора мобільного зв’язку.

Президент Лукашенко від такої пропозиції відмовився. Але умови надання західного кредиту також можуть виявитися неприйнятими для авторитарного лідера, адже МВФ від своїх боржників вимагає економічних реформ, проведення яких має гарантувати повернення грошей.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG