Доступність посилання

ТОП новини

Найбільший музей модерного мистецтва у Празі – подарований


(photo by I, Krokodyl)
(photo by I, Krokodyl)

Прага – Празький «Музей Кампа» – один із найвідоміших в Європі. Добре ім’я серед фахівців він заслужив високим рівнем збірки творів сучасного мистецтва європейських художників. І ще одна важлива характеристика – музей є подарунком. Понад 200 мистецьких творів їхні власники – Меда і Ян Младкові – передали в дар Празі, продовживши таким чином шляхетну чеську традицію – підтримувати і збагачувати національну культуру. Зараз у «Музеї Кампа» експонується виставка «модерної трійки» – твори Кандінського, Шенберґа і Купки.

«Музей Кампа» був відкритий у Празі у 2003 році зусиллями чешки Меди Младкової. Після комуністичного перевороту 1948 року Меда змушена була виїхати з Чехословаччини. Разом із чоловіком Яном вони жили у США, Швейцарії, Німеччині й повсюди знаходили друзів серед митців, колекціонерів, меценатів.

Поступово почали формувати власну збірку, їх інтерес зосередився на європейському модерному мистецтві, передусім на творчості відомого чеського художника, одного із засновників абстрактного мистецтва Франтішка Купки, якого знали особисто.

Тільки після демократичної «оксамитної революції» 89-го року мрія Меди і Яна Младкових – показати збірку у Празі – стала реальністю, розповів Радіо Свобода Їржі Ламмель, директор Фундації Меди і Яна Младкових.

«Думка про музей з’явилася, коли подружжя Младкових після «оксамитної революції» повернулися до Чехії. У Празі вони вперше представили свою збірку Франтішка Купки. Мрією пані Младкової було відкрити музей, як достойне місце для збереження творів і передати його у дар Празі. Місто виділило будівлю на березі Влтави – це старі Совові млини. Був проведений ремонт і врешті у 2003 році мрія збулася: пані Младкова подарувала музей модерного мистецтва Празі. До колекції входять твори чехів Франтішка Купки, Отто Ґутфройнда та зразки центральноєвропейського мистецтва», – зазначив Їржі Ламмель.

«Модерна трійка» в «Музеї Кампа

«Музей Кампа» – наймолодший у великій родині музеїв і галерей у Празі, але вже встиг сформувати власне обличчя і широке коло своїх друзів. Членами Фундації й Ради музею є, зокрема, перший чеський президент, відомий письменник і дисидент Вацлав Гавел, колишній державний секретар США, уродженка колишньої Чехословаччини Мадлен Олбрайт.

Про те, що приватний «Музей Кампа» має бездоганну репутацію, свідчить і факт, що на його виставки тимчасово передають свої твори інші відомі у світі галереї та музеї. Наприклад, на виставці творів «Модерної трійки» – малярства і графіки Василя Кандінського, Арнольда Шенберґа і Франтішка Купки, яка експонується зараз у «Музеї Кампа», представлені твори з музеїв і приватних збірок Відня і Парижа.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Авторка матеріалів для Української редакції Радіо Свобода впродовж багатьох років. Займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG