Доступність посилання

ТОП новини

Україні недостатньо зони вільної торгівлі з Митним союзом – експерт з робочої групи Януковича


Володимир Сіденко
Володимир Сіденко

Прага – Напередодні візиту українського прем’єра до Москви, Президент дав завдання активніше займатися Митним союзом. Віктор Янукович створив робочу групу під керівництвом міністра закордонних справ Костянтина Грищенка, яка має займатися «розвитком взаємодії» України з Митним союзом за участі Росії, Білорусі і Казахстану. Конкретні рекомендації мають бути готові через два місяці. Радіо Свобода запросило до розмови експерта цієї групи, заступника директора Інституту економіки і прогнозування НАН України Володимира Сіденка.

– Не знаю, чи вітати вас, чи ні з новою роллю, адже Вам доведеться розв’язувати вельми непросту проблему, як не нашкодити євроінтеграції України і не зіпсувати відносин з Росією, яка хоче бачити Україну в Митному союзі.

Я думаю, що вітати навряд чи можна. Це дійсно робота і робота досить складна, і невідомо, чи вона принесе успіх.

– «Газпром» оголосив про те, що ціна на газ для Європи під кінець року може сягнути 500 доларів за тисячу кубометрів і Олексій Міллер визнав, що це тривожить українських споживачів. А щоб українці менше переживали за газ, у Кремлі їм радять долучатися до Митного союзу. Чи можна знайти «золоту середину» в цьому питанні?

Питання газу, хоч і перебуває у зв’язку з питанням відносин із Митним союзом, але це самостійне питання, і навряд чи його можна розв’язувати виключно лише в контексті того, які будуть відносини України з Митним союзом. Насправді там можуть бути й інші виходи, в тому числі пов’язані зі статусом української газотранспортної системи. На жаль, не видно, яким чином це питання буде розв’язуватися. Нехай цим займаються експерти з енергетичних питань, які відповідають за це.

– Є формула, яку у квітні виклав Президент, це «3 плюс 1» у співпраці України з Митним союзом і експерти по різному її тлумачать.

Звичайно, по різному, бо ця формула може передбачати різні варіації і сьогодні поки що абсолютно передчасно говорити, що вона буде конкретно означати з точки зору пропозиції України.

– А яка ваша особиста думка?

Моя точка зору полягає в тому, що єдиною стійкою конструкцією може бути трикутник: Україна Європейський Союз Росія, яка в свою чергу є провідною країною Митного союзу. Головна проблема тут полягає у відносинах Росії з Європейським Союзом. Якщо тут буде знайдена формула, яка буде сприяти розвитку відносин інтеграційного типу між Росією і Європейським Союзом, тоді питання буде абсолютно зрозуміле і в України не буде роздвоєння на східний і на західний вектор, оскільки обидва ці вектори будуть вкладатися в загальний формат формування загальноєвропейського економічного, соціального і політичного простору. Якщо цього нам не вдасться зробити, то буде відразу складність, тому що буде виникати весь час питання невідповідності східного і західного векторів України.

– Була заява МЗС про те, що Україна зацікавлена у зоні вільної торгівлі з Митним союзом, але коли це питання розглядали на рівні СНД у травні, то тоді нічого не вийшло, переговори зайшли в глухий кут. Який ваш прогноз, як ця ситуація може розвиватися далі?

Це питання перенесене на осінь. Там є суто технічні питання, я думаю, що можливо там присутня і політична позиція, бо чекають, яким чином будуть просуватися переговори України з Європейським Союзом щодо такої ж зони вільної торгівлі. В будь-якому разі, я думаю, що Україні не уникнути окремої угоди про режим вільної торгівлі з країнами Митного союзу. І я би сказав, що це не є формулою, яка є достатньою. Вона є необхідною, але не є достатньою. Ці країни також переходять із 1 січня наступного року до формалізації відносин в рамках Єдиного економічного простору. І нам також слід шукати тих можливостей, які будуть пов’язані з функціонуванням цієї економічної реалії. В будь-якому разі, це не є питання про входження до ЄЕП, але це питання взаємодії на рівні, скажімо, певних інфраструктурних проектів, певних високотехнологічних проектів. І я думаю, що от якраз пошук таких можливостей він дає перспективу зблизити позиції сторін і, можливо, створити кращий клімат для вирішення тих спірних питань, які накопичилися, включаючи і газове питання.

– Міністр закордонних справ Росії закликав Україну вирівняти тарифи за середнім рівнем у СОТ, щоб мати менше проблем у торгівлі з Митним союзом. Чи варто Україні йти тут на зустріч Москві?

В України є певні зобов’язання, які вона впродовж багатьох років погоджувала з країнами членами СОТ. Можна сперечатися про те, наскільки вони є оптимальними і для України, і для наших східних партнерів. Але це вже на сьогодні факт і ставити питання про перегляд, на мій погляд, не є реальним.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG