Доступність посилання

ТОП новини

Комуністи Молдови погрожують акціями протесту


Під час місцевих виборів у Кишиневі, 5 червня 2011 року

Прага – На місцевих виборах у Молдові 5 червня розподілялося понад 12 тисяч мандатів в органах самоуправління і на посади мерів. Попередні дані свідчать, що великого розриву в результатах компартії та Альянсу за європейську демократію не спостерігається. Між комуністами й тристоронньою проєвропейською коаліцією зберігається статус-кво. Другий тур 19 червня ймовірно буде гарячим і вирішальним, насамперед у Кишиневі на виборах мера столиці, де представники комуністів і коаліції набрали відповідно 48 і 47 відсотків голосів.

У Європі визнали перший тур місцевих виборів у Молдові таким, що відповідає європейським стандартам. Хоча не обійшлося без плутанини у компетенції різних органів влади щодо реєстрації виборців.

Комуністи лідирували серед партій за попередніми підсумками місцевих виборів у 21-му районі Молдови із 32-х. Ця партія виграла перегони за посади мерів у Балті, в Кагулі, як і в Кишиневі, вони пройшли у другий тур. Хоча Альянс за європейську демократію (Ліберальної, Ліберально-демократичної та Демократичної партій) має вищі від комуністів результати у більшості областей.

Молдовський політолог Октавіан Тіку зазначає: «Молдовські залишки Комуністичної партії СРСР є реальною політичною силою, яку необхідно брати до уваги. Комуністи в Молдові нікуди не поділися. Фактично всі перемоги правлячого проєвропейського альянсу були тяжкими і всі перетворення в республіці – дуже складний процес».

Вибори в Кишиневі визначають всю виборчу кампанію

За підсумками Центральної виборчої комісії, в Кишиневі та інших містах 19 червня відбудеться другий тур виборів мерів. У столиці змагання буде між комуністом Ігорем Додоном, що набрав у першому турі 48 відсотків голосів, і чинним мером від лібералів Доріном Кіртоаке, племінником відомого борця з радянською окупацією Молдови, колишнього тимчасового президента Міхая Ґімпу. Кіртоаке набрав у першому турі 47 відсотків голосів.

Комуністи лідирують у Кишиневі і за підсумками виборів муніципальних радників. У них буде на один мандат більше (26), аніж у коаліції, що провела 25 радників.

Комуністи заявляють, що під час підрахунку в ЦВК Молдови у них було вкрадено перемогу на виборах мера, бо, стверджують вони, Ігор Додон набрав 52 відсотки голосів, а ЦВК позбавив їх, як вони заявляють, понад 4-х відсотків голосів. Представники комуністів погрожують не лише судами, а й акціями протесту їхніх виборців. Вони також вимагають якнайшвидшого проведення нових парламентських виборів у Молдові. Бо парламентські вибори 2009-го і 2010 років не дали явної переваги ні комуністам, ні Альянсу за європейську демократію. Жоден із парламентів не зміг зібрати більшість у 61 голос, що необхідно для виборів президента Молдови.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG