Доступність посилання

ТОП новини

Польське головування в ЄС матиме східний акцент


Прем’єр-міністр Дональд Туск представляє логотип польського головування в ЄС

Варшава – Через два тижні розпочнеться головування Польщі в Раді Європейського Союзу. З цього приводу у середу відбулася спільна нарада польського кабінету міністрів та президента Польщі Броніслава Коморовського. Керівники польської держави розмовляли про стан підготовки Польщі до піврічного управління ЄС. Однією з головних тем цієї зустрічі було питання східної політики, яку ЄС вестиме під час польського головування.

Спільні наради польського кабінету міністрів та президента держави відбуваються рідко й скликаються для обговорення надзвичайно важливих державних справ. Сьогодні міністри відзвітували президентові країни про те, що Польща готова до керування Європейським Союзом.

Пріоритетні напрямки програми головування в ЄС представив держсекретар з європейських питань у польському МЗС Міколай Довгелевич. Хоч головування триватиме тільки 184 дні, наголосив Довгелевич, польська держава готувалася до нього три роки. Під час управління Європейським Союзом поляки прийматимуть у себе 30 тисяч делегатів, на території країни відбудеться понад 300 важливих зустрічей експертів.

Дочекаємося «чудового фіналу» для України?

Держсекретар звернув увагу на те, що автором логотипу польського головування в ЄС є легендарний автор логотипу «Солідарності» – Єжи Янішевський. Кольорові стріли, спрямовані вгору, каже Довгелевич, символізують економічні успіхи Польщі, а також закликають країни ЄС до більшої взаємодовіри та солідарності у вирішенні різноманітних проблем. Як повторювали учасники спільної наради, східна політика – це один із пріоритетних напрямків польського головування, щодо якого поляки особливо розраховують на солідарність інших держав ЄС.

Кульмінаційним пунктом ініційованих Польщею заходів, присвячених східній політиці об’єднаної Європи, буде саміт «Східного партнерства». Довгелевич каже: «Якщо йдеться про реалізацію політики сусідства Європейського Союзу, то Польща буде господарем одного з найважливіших заходів у Євросоюзі, у нас відбудеться саміт «Східного партнерства». Ми хочемо, щоб до кінця вересня все було готове, щоб на цьому саміті можна було представити якнайкращі пропозиції для наших східних сусідів».

За словами польського прем’єра Дональда Туска, варшавський саміт «Східного партнерства» буде нагодою для прискорення переговорних процесів із сусідами Європейського Союзу. Туск висловив припущення, що під час польського головування вдасться успішно завершити переговорний процес про вступ у ЄС Хорватії, а також підписати договір про асоціацію та зону вільної торгівлі з Україною. «Це буде чудовий фінал польських старань про європейську перспективу для України», – підсумував польський прем’єр-міністр.

Окрім цього, Дональд Туск запевнив, що завдяки рішучій позиції Польщі, у межах Шенгенської зони не буде відновлено внутрішнього прикордонного контролю. Більше того, голова польського уряду хоче, щоб під час польського головування до Шенгенської зони приєдналися Румунія та Болгарія. «Навіть якщо цього не вдасться зробити під час польського головування, – каже Туск, – то ми старатимемося, щоб принаймні було визначено конкретну дату вступу цих країн у Шенгенську зону».

Африка не перекреслить традиційних польських пріоритетів

Президент Польщі Броніслав Коморовський також твердить, що під час польського головування в ЄС одним із найважливіших напрямків європейської зовнішньої політики буде східний. Він говорить, що поляки здавна прив’язані до ідеї розширення об’єднаної Європи саме на схід. У другому півріччі цього року Коморовський має намір відвідати Кишинів та Київ. Польський президент переконаний, що взірцем євроінтеграції для країн Східної Європи може стати Молдова.

Як і Дональд Туск, Коморовський наголошує на важливості укладення договору про вільну торгівлю між ЄС та Україною. «Цей договір відкривав би зовсім нові перспективи, – вважає президент Польщі. – Якщо сподівання Польщі здійсняться і ці переговори завершаться успіхом під час нашого головування в ЄС, то це буде гігантський успіх і України, і Європи, але також Польщі».

Радник польського президента Роман Кузняр, коментуючи перебіг спільного засідання уряду та президента твердить, що криза у Північній Африці не змусить поляків відмовитися від їхніх планів щодо східних сусідів. Він зробив припущення, що завдяки польському головуванню в ЄС вдасться якщо не підписати, то щонайменше підготувати до підписання три важливі угоди з Україною: щодо візового режиму, про зону вільної торгівлі та про асоціацію з Європейським Союзом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG