Доступність посилання

ТОП новини
16 Листопад 2018, Київ 05:40

Росія зупиняє постачання електроенергії до Білорусі


Високовольтні лінії електропередач в Мінську, 28 червня 2011 року

Мінськ – Російська компанія «Інтер РАО ЄЕС» заявила про зупинення експорту електроенергії до Білорусі від 29 червня. Причина цього – борг Мінська, який становить кілька десятків мільйонів доларів.

У компанії «Бєленерго» з нагоди цього рішення Росії вже заявили, що білоруські споживачі не постраждають від зниження імпорту електроенергії, тобто очікувати, що в квартирах білорусів від завтра почнуть вимикати світло, не варто.

Проте цілком можливо, що доведеться більше економити підприємствам та установам і негайно активізувати власні білоруські енергетичні потужності. Доля Росії у енергобалансі Білорусі становить 12 відсотків, і їх треба буде чимось замінити.

Насправді Білорусь у змозі сама виробляти достатньо електроенергії, але це дорожче, ніж купувати російську або українську, тому Білорусь і уклала угоди на постачання цього року трьох мільярдів кіловат електроенергії з Росії та 2,5 мільярда кіловат – із України. Але виконати їх, тобто оплатити імпорт, виявилася не в змозі. Борг Білорусі за російську електроенергію становить наразі 1,2 мільярда російських рублів, а за червень може вирости ще на 400 мільйонів рублів.

Причина цього фарс-мажору – валютна криза в Білорусі

Концерн «Бєленерго» заявляє, що за електроенергію споживачі в Білорусі нормально платять, білоруських рублів у нього вистачає, але з Росією та Україною треба розраховуватися валютою, якої в Білорусі не вистачає. У підсумку Білорусь на початку цього року вже відмовилася від української електроенергії, а зараз мабуть залишиться і без російської.

Від самого початку виникнення проблеми розрахунків за електроенергію і Мінськ, і Москва наполягали на тому, що це комерційне питання. Віце-прем’єр уряду Росії Ігор Сєчін заявив у вівторок, що в основі обмежень поставок електроенергії до Білорусі лежать ринкові причини і жодного політичного підґрунтя в цій ситуації немає.

Ігор Сєчін розраховує, що Білорусь найближчим часом виплатить борг за російську електроенергію і її постачання відновиться в нормальному режимі.

Політичне підґрунтя тут можна побачити лише в тому, що раніше Росія уважніше ставилася до фінансових проблем союзної Білорусі, продавала їй енергоносії за пільговими цінами, а тепер Москва переводить свої взаємини з Мінськом на прагматичну основу. На тлі економічної кризи, яку переживає Білорусь, рішучі кроки Росії у цьому напрямку можуть далі поглибити існуючі проблеми.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG