Доступність посилання

ТОП новини

ОУН намагалася використати німців в інтересах України – історик


Львів – 70 років тому у Львові, на площі Ринок, було проголошено Акт про відновлення Української держави. 5 липня Ярослав Стецько узгодив склад українського уряду. Але вже у перші дні після цієї події німецька влада почала арешти українських провідників, у тому числі й Степана Бандеру. Нині у Львові та Києві відбудуться численні заходи з нагоди 70 річниці проголошення відновлення української держави.

О 4 годині ранку 30 червня у Львів увійшли групи ОУН під командуванням Романа Шухевича та Ярослава Стецька. Слідом за ними на львівську землю ступили німецькі війська. Львів’яни, чиї рідні були замордовані «енкаведистами» у тюрмах або ж хто ще сидів у в’язницях, сприйняли спершу доброзичливо нову владу.

Подія 30 червня збентежила Третій Рейх

Увечері 30 червня на площі Ринок у Львові, в будинку «Просвіти», відбулися громадські збори. На них були присутні більше ста відомих діячів з України, серед яких і представник УГКЦ Йосип Сліпий. За національним зібранням спостерігали німецькі офіцери.

Учасники зборів схвалили Акт про відновлення Української держави, створили західноукраїнський уряд на чолі з Ярославом Стецьком. Він узгодив склад Правління, яке мало підпорядкуватись урядові в Києві.

Подія у Львові 30 червня збентежила керівництво Третього Рейху, наголосив в інтерв’ю Радіо Свобода директор музею «Тюрма на Лонцького», історик Руслан Забілий. «Зрозуміло було, що у цю шахову гру, яку розігрували Радянський Союз і Німеччина, раптом втручається якась інша сила, яка до уваги не бралася. Тут була тонка політична гра. Бо визвольний рух і, зокрема, Степан Бандера намагалися використати німців у своїх інтересах. Але німцям не були потрібні союзники, тому ОУН не розглядали як союзників. Проголошення Акту було несподіванкою для німецького керівництва», – зазначає історик.

Німці почали репресій проти оунівців

Для українців рішення про відновлення Української держави було ризиком. Німці не знали про наміри оунівців. Відтак спершу не змогли зорієнтуватись у цій політичній грі. Гітлер наказав Гімлеру розпочати винищення новоствореного українського уряду та оунівців. У Кракові від домашнім арештом перебував провідник ОУН Степан Бандера, а згодом були заарештовані Ярослав Стецько та інші міністри уряду.

У повідомленні №10 гітлерівської служби безпеки про «Діяльність ОУН в Україні» мовиться, що «бандерівський рух зайняв різку позицію проти Німеччини, прагнучи до того, щоб усіма засобами, навіть шляхом збройної боротьби, досягнути незалежності для України».

За словами науковця Руслан Забілого, донині чимало архівних матеріалів, які зберігаються у Західній Європі, в Україні не вивчені. «Потрібно шукати документи і досліджувати цю тему глибше, щоб зняти питання спекуляцій навколо проголошення Акту про відновлення Української держави. Ця тема використовується політиками щоразу, коли потрібно впливати на електорат», – каже науковець.

Сьогодні з нагоди 70-річниці від дня проголошення Акту про відновлення Української держави молодь проведе акцію у семи містах України. На площі Ринок у Львові, зокрема, представлять театралізоване відтворення історичних подій 30 червня 1941 року.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG