Доступність посилання

ТОП новини
18 Лютий 2019, Київ 03:49

Вашингтон: бюджетні баталії тривають


Нью-Йорк – У Сполучених Штатах тривають пошуки компромісу між Білим домом і Конгресом навколо державного бюджету на наступний фінансовий рік. Поки що дві гілки влади – виконавча і законодавча – не дійшли згоди. Бюджет чекає на затвердження. Президент Барак Обама закликає законодавців не гаяти часу.

Президент Барак Обама вимагає, щоб законодавці «зробили свою справу» і затвердили бюджет, «не гаючи часу». Часу справді обмаль: новий фінансовий рік починається 1 жовтня, але вже до 2 серпня уряд мусить підняти стелю своєї заборгованості, бо того дня закінчується право уряду на фінансові запозичення.

Президент-демократ стверджує, що бюджетний дефіцит можна скоротити, якщо відмовити у податкових пільгах мільйонерам і великим корпораціям. Він сказав на прес-конференції у Білому домі: «Ми визначили обсяг зменшення видатків, ми визначили скорочення оборонних витрат, ми визначили необхідне скорочення коштів охорони здоров’я. Ми також визначили, які лазівки вилучити з податкового кодексу з метою збільшити надходження (до бюджету)».

Республіканці схвалюють скорочення бюджетних асигнувань, що на них погодився президент, але вони категорично відкидають збільшення податків, про які Обама сказав, що «неможливо скоротити (бюджетний) дефіцит до потрібного рівня без певних нових бюджетних надходжень». Коли йдеться про збільшення податків, то така вимога є каменем спотикання для республіканців. Ця партія принципово відкидає саму ідею збільшення податків. Мовляв, таке збільшення лише сприяє розростанню урядової бюрократії.

Сенатор-республіканець Орін Гатч, заступник голови фінансової комісії, так прокоментував план Білого дому: «Вони ладні збільшувати податки на все що завгодно, і ця компанія витратить все до останнього шеляга, це поза всяким сумнівом». Це майже дослівний перифраз знаменитого вислову президента Рональда Рейгана. Він називав уряд «ненажерливою твариною», яка харчується грошима і здатна проковтнути все, до чого може дотягнутися. Він закликав давати «цій тварині» якомога менше поживи.

Протистояння непримиренних позицій

Джон Бейнер, спікер Палати представників, сказав, що Палата, де конгресмени-республіканці становлять переважну більшість, погодилася б проголосувати за збільшення ліміту державної заборгованості, якщо адміністрація погодиться на дві умови: значно скоротити бюджетні витрати без жодного підвищення податків.

«Американський народ, – заявив спікер, – свідомий того, що підвищення податків знищує робочі місця. Люди також знають, що Вашингтон упродовж багатьох років не визнавав меж у бюджетних витратах і народ погодиться на збільшення ліміту заборгованості лише якщо ми покладемо край витратам».

Але президент Обама був явно у бойовому настрої і наполягав на збільшенні податків для найзаможнішої верстви. Ніби відповідаючи спікерові Бейнеру, він сказав: «Я порадив би деяким республіканським лідерам піти й поговорити зі своїми виборцями й запитати в них: чи вони змирилися б із небезпекою для здоров’я своїх дітей (внаслідок скорочення видатків на охорону здоров’я) заради того, щоб який-небудь господар корпоративного літака далі насолоджувався зниженими податками?»

Зі свого боку, республіканці підрахували, що підвищення податків дасть урядові 64 мільярди доларів протягом 10 років, але це крапля у морі щорічного бюджетного дефіциту, який сягає 1,5 трильйона доларів.

Отож, ніхто не хоче поступатися і вже лунають у столиці вимоги, щоб законодавці й Білий дім продовжували пошуки компромісу навіть протягом триденного вікенду з нагоди найбільшого національного свята – Дня Незалежності 4 липня.

Одначе, на думку Wall Street Journal, впливової газети ділових кіл, «хоча дві сторони, як виглядає, зайшли у глухий кут, розходження між ними значно менші, ніж може здаватися, коли чуємо міжпартійну риторику». Демократи й республіканці вже домовилися скоротити бюджетні витрати на один трильйон доларів протягом 10 років. Залишилося дійти згоди щодо податків.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG