Доступність посилання

ТОП новини

Як визначити брехуна? (Світова преса про науку і технології)


Прага – Науковці, психологи, психолінгвісти все більше морочать собі голову над проблемою визначення основних ознак людини-брехуна. Ця проблема має особливо велике значення для правосуддя і фахівців у галузі безпеки. Далеко не завжди, як кажуть специ, брехуна можна визначити за очами чи мімікою обличчя та рухами тіла. Тут потрібні досконаліші механізми, включно з новітньою технікою. Американське аерокосмічне агентство NASA анонсує ймовірність великих відкриттів на найбільшому астероїді Веста у зоні між Марсом і Юпітером, що дасть можливість отримати ключі до формування Землі. Деякі вчені також стверджують, що у найближчі два десятиліття земляни зустрінуться з інопланетянами.

Британський журнал New Scientist публікує деякі результати нових досліджень психологів щодо визначення глибинних ознак людської здатності визначати неправду. Психолог Алдерт Врей з університету Портсмута у Великій Британії каже: «Люди зазвичай вважають, що самі вони брешуть погано, але добре визначають брехню. Та насправді все навпаки». Бо мова йде не про тривіальну повсякденну брехню – фальшиві компліменти, намагання врятувати обличчя тощо. Часто ставки набагато вищі: Хто вкрав мій гаманець? Моя дружина дійсно має когось іншого? Мій шеф таємно хоче мне позбутися? А інколи брехня може мати дуже руйнівні наслідки. Так було з подвійним агентом «Аль-Каїди», який втерся в довіру і підірвав у 2009 році 7 офіцерів розвідки США всередині американського табору в Афганістані. Тому ціна визначення брехні для правосуддя чи інститутів безпеки держав часто дуже висока. Чимало психологів каже, що часто визначити брехуна за очима і виразом обличчя фактично неможливо – універсальних ознак неправди за поведінкою не існує. Не все можна вловити і у так званих мікро-виразах обличчя того, хто хоче вас обманути, які з’являються лише на частки секунди й які описав у 1980-х роках американський психолог Пол Екман. Тому сьогодні, як кажуть у команді британських, шведських та канадських дослідників, потрібні більш глибокі й детальні методики визначення брехні та брехунів. Один із способів – попросити, щоб підозрюваний розповів їхню історію в зворотному порядку, що важче зробити за брехливого сценарію. Чи ж ще краще, вимагати намалювати події на папері, брехунам зробити це набагато важче, бо вони рідко продумують візуальні і просторові деталі у їхній вигадці. Також можна виявити брехуна, вивчаючи деталі точної послідовності подій історії, яку він викладає. Детектори брехні, що з’явилися вперше сто років тому, також беруть на озброєння ритми серця та інші фізіологічні дані. Сьогодні все більше використовується спеціальна відеометодика спостереження за очима, що дозволяє так само фіксувати малопомітні розширення й звуження зіниці, та аналізатори голосу, які шукають у ньому ознаки напруження. Нейробіологи і психологи поки що безрезультатно шукають у мозку спеціальну «зону брехні». Але, можливо, всі ці дослідження дадуть змогу поліпшити здатність людини розпізнавати брехню.

Американський космічний апарат NASA «Світанок», як повідомляє той же New Scientist, після 4-річної подорожі наблизився у травні до одного з найбільших астероїдів у зоні між Марсом і Сатурном – Вести (530 кілометрів у діаметрі) і з липня почав детальне вивчення його поверхні. Веста – це вікно у ранні етапи походження нашої сонячної системи і планет земної групи, каже представник NASA Керол Раймонд. Після року дослідження Вести «Світанок» рушить до найбільшого астероїду сонячної системи – Церери (діаметром майже в тисячу кілометрів), фактично карликової планети у зоні астероїдів. На відміну від посіченого кратерами астероїда Веста Церера, як думають науковці, містить багато льоду. Дослідження NASA дозволять зрозуміти, чому ці два астероїди такі різні.

Британська «Ґардіан» наводить думки російських вчених про те, що у найближчі два десятиріччя людство виявить позаземні цивілізації. Видання цитує заяву російського астронома Андрія Фінкельштейна, директора Інституту прикладної астрономії в Росії, який вважає, що формування життя у Всесвіті таке ж неминуче, як зародження атомів. У своєму виступі на міжнародному форумі з проблем пошуки позаземних цивілізацій Фінкельштейн пояснив, що 10 відсотків відомих планет у нашій Галактиці подібні до Землі, і там, де є вода, можна передбачати й форми життя. Газета з Лондона також пригадує заяву астробіолога NASA Річарда Гувера про те, що він виявив у метеоритах скам’янілі інопланетні мікроорганізми, подібні до земних синьо-зелених водоростей. Гувер вважає, що вони прибули з планет, де є рідка вода.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG