Доступність посилання

ТОП новини

Поклінні хрести від кримських «нео-казаків» – випробовування для влади і церкви в Криму


Сімферополь – Кримська влада буде жорстко припиняти будь-які спроби поставити під загрозу міжнаціональну злагоду в автономії, заявив прем’єр-міністр АРК Василь Джарти, коментуючи спробу проросійських козачих організацій відновити знесений за рішенням суду самовільно встановлений поклінний хрест під Феодосією. Експерти вважають позицію кримської влади цілком адекватною, разом з тим церква теж засудила дії козаків.

«Самочинні та агресивні спроби незаконно встановлювати поклінний хрест – це політика, закамуфльована у релігію, – цитує Василя Джарти прес-служба Ради міністрів Криму. – Акція, що відбулася під Феодосією, потрібна лише призвідникам і їхнім замовникам, які прагнуть перетворити релігію на інструмент ненависті й розбрату. Будь-які спроби провокацій з метою дестабілізації громадсько-політичної ситуації в автономії припинятимуться швидко й твердо».

Відділ зв’язків із громадськістю кримського главку міліції повідомив, що 2 липня близько 100 козаків забрали з храму Архистратига Михаїла у Феодосії демонтований напередодні за рішенням суду поклінний хрест та вирушили з ним до місця його попереднього встановлення. Дорогу їм перепинили близько 150 правоохоронців. Козаки спробували прорвати міліцейський ланцюг, бійці «Беркута» застосували силу.

У результаті сутички 9 козаків отримали травми, троє з них і досі перебувають у лікарні. Кілька осіб були затримані, однак згодом їх відпустили.

За ґратами перебуває лише сам ініціатор встановлення хреста – «отаман Феодосійського полку Міжнародного союзу козаків», місцевий підприємець Юрій Мініх. Вже після інциденту правоохоронці затримали його за іншою справою, в тому числі – за зберігання зброї і боєприпасів.

Козаки знову розраховували на лояльне ставлення влади

Поклінний хрест заввишки 5 метрів козаки встановили 4 травня, попри протести місцевих мусульман і відмову православних священиків Української православної церкви (Московського патріархату) надати благословення та освятити його. Згодом суд визнав встановлення хреста незаконним і розпорядився його демонтувати, що було зроблено 1 липня.

Правозахисник та експерт з питань етнічних меншин Інституту імені Пилипа Орлика Наталя Беліцер високо оцінила реакцію на феодосійські події кримського прем’єра Василя Джарти, який заявив, що перед законом мають бути рівні усі.

«Правозахисна спільнота України весь час намагається протистояти саме вибірковому застосування правосуддя в політичних цілях», – зазначила Беліцер. За її словами, раніше в автономії від цього страждали саме кримські татари, тоді як проросійські козаки мали привілеї у дотриманні законів і відчували себе безкарними.

Президент Центру близькосхідних досліджень Олександр Богомолов теж відзначив адекватність дій кримської влади. Водночас він сказав Радіо Свобода, що ситуація з поклінними хрестами від кримських «нео-казаків» – випробовування не тільки для уряду, але й для церкви.

«Становище, в якому перебуває митрополит УПЦ (Московського патріархату) Лазар, свідчить, що його функція як суспільна, так і політична та церковна, є непростою», – зауважує експерт. За його словами, вже те, що Кримська єпархія УПЦ (МП) раніше не дала благословення на провокаційне встановлення хреста, заслуговує на увагу.

І хоча Олександр Богомолов припустив, що більшого від владики Лазаря очікувати не слід, сьогодні кримський митрополит знову засудив козаків і закликав їх до покаяння. В інтерв’ю місцевому інтернет-порталу митрополит Лазар сказав, що благословив встановити демонтованого хреста на території храму Архистратига Михаїла «з наступним здійсненням чину його освячення».

Правоохоронці вже повідомили, що керівники Феодосії та кримської міліції домовилися з козаками відвезти хрест до згаданого храму й передати його «на відповідальне зберігання». Разом з тим прокуратура автономії порушила кримінальну справу за фактом масових заворушень і спротиву правоохоронним органам.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG