Доступність посилання

ТОП новини
21 Листопад 2018, Київ 03:49

США: «в’язничний проект» як шлях до самовдосконалення


Нью-Йорк – У Сполучених Штатах університетський професор соціальної психології прагне навчити своїх студентів мужності. Його спонукав попередній експеримент, так званий «в’язничний проект».

«В’язничний проект» зробив Філа Зімбардо, професор соціальної психології елітного каліфорнійського вишу, Стенфордського університету, відомий усій країні. Він показав, що людина здатна внутрішньо змінюватися до невпізнання під впливом зовнішніх умов.

Для «в’язничного проекту» Зимбардо відібрав групу хлопців-студентів, поділив їх навпіл на «в’язнів» і «наглядачів» в уніформах, платив їм по 15 доларів на день, щоб вони провели два тижні у моделі тюрми у підвальному приміщенні в університеті. Результат приголомшив самого вченого.

Ілюзія стала реальністю, стерлася межа між роллю і дійсністю. Деякі «наглядачі» почали знущатися з «в’язнів», а в декого з ув’язнених появилися ознаки психічного зламу. Після шести днів професор Зімбардо змушений був припинити експеримент.

Він сказав репортерові Національного громадського радіо, що «перед вами пекельний науковець, що створив ситуацію, за якої зло домінує над добром». То, звичайно, був жарт.

Вчений вважає себе речником добра, і, щоб довести це, він започаткував так званий «Проект героїчного уявлення», який має довести, що будь-яка людина здатна на мужній вчинок. Причому цей проект він реалізує поза Стенфордським унівверситетом, на базі середньої школи в одному з районів Сан-Франциско, де орудують зграї підлітків.

Наука мужності

Науковець вважає, що людину можна навчити сміливості. На його думку, «герої – це не екстраординарні люди».

«Це звичайні люди, які роблять екстраординарні речі. Вони виходять за межі самих себе, знаходять у собі найкраще заради людей. А починається все з мужнього уявлення, коли ти кажеш собі: я можу це зробити», – каже вчений.

Отож, профессор Зімбардо (він, серед іншого, є президентом Американської психологічної асоціації) веде курс героїзму, в рамках якого навчає студентів, яким чином обставини, за яких вони живуть, можуть впливати на поведінку і як долати несприятливі обставини.

Він навчає молодь, як відкидати конформізм натовпу. Зімбардо каже, що ці школярі з бідних родин нагадують йому власне дитинство.

Зімбардо родом із Південного Бронксу в Нью-Йорку, району, відомого рівнем злочинності. Одначе, він зумів знайти в собі сили піднятися над несприятливими обставинами.

Ба більше, науковець вважає, що кожен здатний піднятися над обставинами. Цьому він навчає школярів і студентів.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG