Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 03:03

Соціально відторгнені українці


Київ – Більше ніж третина домогосподарств України перебуває у стані гострого соціального відторгнення, а понад 16 відсотків сімей у стані критичної соціальної відмежованості – такими є результати Національної доповіді про людський розвиток за 2011 рік в Україні, презентованої сьогодні в Києві. Дослідження є спільною роботою Програми розвитку ООН в Україні та Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук.

Обмежений доступ до якісної освіти, необхідних медичних послуг, участі у культурному та соціальному житті, безробіття, нестача доходів, погані житлові умови – ось такими є основні фактори відторгнення від економічного життя, що і визначає основні причини соціальної відірваності величезної кількості людей в Україні. Про це йдеться в Національній доповіді про людський розвиток за 2011 рік в Україні, яку представили сьогодні в Києві.

Така ситуація є критичною, зазначає директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи НАНУ Елла Лібанова.

«Досягнення високого рівня людського розвитку просто неможливе, коли величезна кількість людей є відторгнуті соціально, коли відмежованими є цілі групи людей, – зазначає Лібанова. – У першу чергу суспільство і держава повинні робити все для того, щоб ці люди були залучені до повноцінного соціального життя».

У стані гострого соціального відторгнення нині перебуває більше ніж третина домогосподарств України. А у стані критичної соціальної відмежованості перебувають понад 16 відсотків сімей.

Основною причиною соціального відчуження є економічний фактор, зауважують автори дослідження. Якщо дохід родини в розрахунку на умовного дорослого є нижчим за національну межу бідності, така родина вважається економічно відторгнутою.

Влада запевняє у покращенні життя людей і обіцяє «людяні» реформи

У владі визнають, що проблеми бідності і соціального відчуження в Україні стоять дуже гостро. Водночас в уряді кажуть, що вже за останній рік «непопулярні» реформи влади дали позитивні результати.

«Урядом прийняті рішення про підвищення рівнів соціальних виплат та допомог, – говорить заступник міністра соціальної політики України Лідія Дроздова. – Зокрема, у 2011-му суттєво збільшено окремі види соціальної підтримки сімей із дітьми. Так, у два рази збільшено розмір допомоги при народженні дитини. Законом України на 2011–2012 роки було значно підвищено розміри державних соціальних стандартів. Прожитковий мінімум зріс на 43 відсотки, а мінімальна заробітна плата – на 50 відсотків», – заявила заступник міністра.

Ті проблеми, які відображені у доповіді Програми розвитку ООН в Україні та Інституту демографії, є складовими елементами програми економічних реформ Президента України, запевняє перший заступник глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова.

«Сьогодні відбувається парламентське засідання, де будуть розглядатися два дуже важливі закони, які мають прямий стосунок до проблеми цієї доповіді. Це тема пенсійної реформи і тема удосконалення медичного обслуговування», – зазначила Акімова.

Реформи неможливо втілити без довіри населення до влади – Лібанова

Водночас один із авторів доповіді Елла Лібанова зауважує, що має великі надії на реформи, але втілити їх неможливо без належної довіри населення до владних та соціальних інститутів. Нині ж рівень довіри населення до влади вкрай малий.

Тим не менше, серед позитивних показників дослідження є те, що, незважаючи ні на що, медичне обслуговування у разі гострої потреби населення в Україні все-таки отримує. Питання в іншому – в якості цього обслуговування.

Позитивним моментом вважають також і те, що в Україні – на відміну від багатьох інших держав, зокрема, її північної сусідки Росії – відсутні критичні прояви відчуження за етнічною ознакою. Принаймні, такими є офіційні дані доповіді.
  • 16x9 Image

    Валентина Аксьонова

    Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG