Доступність посилання

ТОП новини

Янукович, назло Путіну, мріє увійти в історію поводирем України до Європи (світова преса)


Прага – Західні експерти констатують, що особливої любові між Європою і режимом Віктора Януковича немає, але зауважують, що Президент України «не такий простий» і нібито назло Путіну мріє увійти в історію, як людина, що привела Україну до Європи. Аналітики також дивуються безпорадності української опозиції, яка не здатна «перетворити сумнівний суд над Тимошенко у тему, котра б мобілізувала людей на відкриті протести». Оглядачі також констатують, що спроби об’єднання української опозиції поки що слабкі, і та ж Тимошенко нібито не має часу для участі у цих об’єднавчих зусиллях, бо «має в голові судовий процес». Впливові газети також не виключають, що атака СБУ на бізнес Костянтина Жеваго, близького до Тимошенко, може означати початок значно ширшого наступу команди Януковича на більшість українських олігархів, котрі вже не можуть надалі покладатися лише на «політичний нейтралітет чи вірність режимові».

Завідувач кафедри міжнародних відносин Університету Лігая (США) професор Раджан Менон побував у червні в складі делегації фонду Маршала в Україні і написав у впливовому «Форін Полісі» статтю під назвою «Прощай, Росія».

Під цим символічним гаслом автор має на увазі, насамперед, те, що перший свій візит Президент України Віктор Янукович здійснив до Брюсселя не просто так, бо нібито, як кажуть, «недолюблює Путіна і мріє про те, щоб його вихваляли і пам’ятали як людину, котра привела Україну в Європу». Втім, зауважує Менон, західна преса у цілому правильно критикує владу у Києві за ту авторитарну картину, котра нею витворюються з посиленням тиску на демократію.

Професор зі США здивований слабкістю української опозиції, яка не здатна чомусь перетворити доволі хиткі судові звинувачення Печерського суду проти одного з її лідерів «у ту тему, що мобілізувала б людей на відкриті протести».

Автор аналізу в «Форін полісі» констатує, що Януковичу не вдається домовитися з Росією щодо сприятливої ціни на газ, і Київ дотримується стратегічного вибору на європейську інтеграцію, плануючи до кінця 2011 року укласти з ЄС Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі, яка б стала «вибором, що визначить майбутнє України, її траєкторію руху , а також траєкторію Європи у цілому».

Менон вважає, що Януковичу подобається, як його вшановують у європейських коридорах влади: «...мої розмови з українськими керівниками не залишають сумнівів у тому, що загалом влада Януковича серйозно ставиться до Угоди з ЄС і розуміє, що надалі Україні не дадуть розхолоджуватися».

Попри явну авторитарність, як зауважує Менон, Януковичу буде важко відмовитися від виконання Угоди з ЄС, якщо вона буде підписана, бо команда Президента України мусить демонструвати свої економічні досягнення напередодні парламентських виборів 2012 року. Невиконання Угоди з ЄС може зірвати інвестиції до України і погіршити становище громадян, що, не виключено, відіб’ється й на передвиборній компанії, зауважує американський аналітик.

Раджан Менон сподівається, що українці можуть колись сказати про перший візит Президента Януковича до Брюсселя, як американці сказали свого часу про візит президента Ніксона до Китаю: він «змінив світ».

Лондонська «Файненшел Таймз» характеризує «набіги» Служби безпеки України на офіси підприємств українського мільярдера Костянтина Жеваго, близького до Юлії Тимошенко, як факти, які «викликали побоювання про можливий старт владних переслідувань і на підприємців, котрі підтримували Тимошенко». Близькі до Жеваго люди здивовані такими погромами СБУ в офісах його підприємств, оскільки «він тримав нейтральну позицію у політиці 2010 року».

«Файненшел Таймз» цитує українського політолога Вадима Карасьова, котрий заявив, що «Жеваго розраховував на свою нейтральність і безпеку, але згадані події є прямим сигналом усім українським олігархам про те , що нейтралітету і вірності вже недостатньо. На даний момент бізнес Жеваго не буде знищений чи приватизований, але Янукович дає ясно зрозуміти, що він не збирається бути маріонеткою у руках домінуючих у державі олігархів», – вважає Карасьов.

Представники «Нашої України», Української народної партії розповіли польській «Жечпосполиті» про свою ініціативу зібрати збори опозиційних сил із метою, насамперед, запобігти спробам фальсифікувати результати парламентських виборів 2012 року.

Газета з Варшави зауважила відсутність на цих зборах опозиціонерів у Києві, насамперед представників однієї з найбільших опозиційних фракцій в парламенті – БЮТ. Політолог Віктор Небоженко пояснив це «Жечіпосполитій» зайнятістю Юлії Тимошенко у судовому процесі проти неї. Тут також наголошено, що на зустрічі українських опозиційних сил у вівторок було ініційовано створення Комітету захисту чесних виборів. Той же Віктор Небоженко пояснив газеті, що найважливішою тут є згода противників чинної влади з приводу важливості наступних виборів, а не про гетьманування у новому об’єднанні, бо суперечки про лідерство, на думку політолога, завжди руйнували демократичні сили.

«Жечпосполіта» також помітила початок підготовки до виборів 2012 року і у владній Партії регіонів, де вже нині системно переймаються «політичними симпатіями українських ЗМІ».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG