Доступність посилання

ТОП новини

Політичне напруження в Україні стабільно наростає (європейська преса)


Прага – Європейські оглядачі розмірковують над суперечністю між реальними шансами України отримати широку угоду з ЄС вже у жовтні та дедалі більшим політичним напруженням у Києві, якевикликане, насамперед, «вибірковим правосуддям» направленим проти опозиції. Європейські експерти також зауважують, що негативний розвиток політичної ситуації в Україні доповнює суспільне напруження у Європі, яке теж усе зростає. До цього додається також різке протистояння проросійських радикалів і української влади в Криму.

Швейцарська «Ноє Цюрхер Цайтунґ» інформує з посиланнями на міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка, що, як виглядає, справа з укладенням угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі між ЄС та Україною просувається настільки успішно, що можна очікувати досягнення узгодженості між сторонами на експертному рівні у вересні, а приїзду Презідента Віктора Януковича до Брюсселя, на запрошення голови Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу, «для заключної крапки», у середині жовтня.

Незважаючи на подальше загострення стосунків із українською опозицією і своєрідне розуміння «європейських цінностей» Президентом Януковичем, все ж, як зауважує швейцарське видання, «ознаки успіхів Києва у європейській політиці виглядають сприятливими як ніколи». І це пов’язують із піврічним головуванням Польщі в ЄС, яка висуває за одну з прерогатив зовнішньої політики ЄС покращення політики «Східного партнерства» і наближення України до ЄС у довготривалій перспективі. Однак, на думку «Ноє Цюрхер Цайтунґ», все ж в ЄС повинні реально усвідомлювати, чи погодиться Президент Янукович зі словесними вимогами Брюсселя на дотримання Києвом «європейських цінностей», якщо Угода про асоціацію вже «буде у нього в кишені».

Важливим фактором у обговоренні аспектів «Східного партнерства» в ЄС, на думку швейцарського видання, є аргумент про загрозу посилення Росії за рахунок цих східних сусідів (Білорусі і України), коли Москва домоглася б «більшої присутності» в регіоні, а Європа втратила б тут свій вплив.

Тому, як мовиться в матеріалі «Ноє Цюрхер Цайтунґ», Москва нервує через зовнішньополітичну орієнтацію Януковича на Захід і шукає шляхи протидії цьому. Природній газ – дієвий засіб у цій боротьби Росії проти руху Києва на зближення з Європою. Російське керівництво розтлумачує Києву, що життєво необхідні поступки в ціні на російський газ можуть бути реальними лише за умови вступу України до «троїстого» Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану чи ж злиття «Нафтогазу України» з російським «Газпромом».

Ендрю Ретман попереджає на сторінках EUObserver, що пора відпусток для європейських чиновників, коли в наступні шість тижнів у офісах ЄС залишиться лише до 20 відсотків працівників, становить підвищені ризики і для єврозони, і для подій в арабському світі, коли ЄС матиме набагато менше можливостей для оперативного реагування. До фінансової скрути в Греції додаються потенційні проблеми в Італії та Іспанії, і тут експерти попереджають, що «фінансові ринки у відпустку не йдуть»… Ніку Попеску, провідний аналітик із лондонської Європейської ради міжнародних відносин, сказав EUObserver , що до всіх нинішніх негараздів в Європі додаються ще й явні кризові явища у східних сусідів, коли, наприклад, «політична напруженість в Білорусі, Україні, Грузії розвивається «у стійкому негативному напрямку».

Московська «Нєзавісімая газета» продовжує висвітлювати напружені стосунки між радикальними проросійськими силами Криму, зокрема, російськими козаками, і українською владою півострова, насамперед, у особі прем’єра Криму Василя Джарти. Останній обіцяє: «Зараз і надалі буде тверде випередження будь-яких спроб штучно розхитати ситуацію на півострові». Видання з Москви також висвітлює видворення з території України «політичного туриста, колишнього президента Криму Юрія Мєшкова» і таке ж попередження про необхідність покинути територію України одному з лідерів російських козаків – Віталієві Храмову та двомісячний арешт отамана російських козаків Мініха. Експерти кажуть, що влада Януковича, як у Києві, так і в Криму, керується економічними, а не ідеологічними установками, і помилилися ті, хто очікував, що «Янукович на посаді Президента віддасть Крим росіянам». «Донецькі не пускають чужих на свою територію, яка тепер розширилася до кордонів України», кажуть «Нєзавісімой газете» експерти з Києва.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG