Доступність посилання

ТОП новини

Ностальгія за імперією


Отто фон Габсбурґ
Отто фон Габсбурґ
Біля вівтаря стояла срібна урна огорнута вінком білих та червоних квітів переплетених зеленим листям – кольорами угорського національного прапора. В урні спочивало серце останнього австрійського кронпринца Отто фон Габсбурґа. Так заповів останній престолонаслідник австро-угорського трону, щоб його серце поховали в Угорщині, в Бенедиктському аббатстві містечка Паннонгальма, де його ще молодим хлопцем відправили вивчати угорську мову.

Колись династія Габсбурґів володіла великою імперією, що домінувала в центральній Європі упродовж століть. Історія, яка не завжди звертає увагу на династичні традиції та монархічне спадкоємство, склалася так, що доки виріс останній австро-угорський престолонаслідник, габсбурзького трону вже не стало.

Сім’я фон Габсбурґа довгі роки прожила у вигнанні, лише у смерті кронпринц Отто повернув собі його двонаціональну спадщину. Його прах поховали з усією помпою та церемонією королівськіх похоронів в імперській крипті у віденському монастирі капуцинів. Уперше за довгі десятиліття у столичному храмі святого Степана пролунав славний Кайзергімн Гайдна. Відспівували фон Габсбурґа не лише австрійські ієрархи, а також єпископи з усіх країн, які колись входили до імперії.

Отто фон Габсбурґ прожив 98 літ, вся історія минулого століття відбилася на його житті. Втративши трон, він та його родина покинули Австрію 1919 року і все прожили все життя у засланні. Фон Габсбурґ переконливо виступав проти нацистської Німеччини і виступав проти анексації Австрії. 1961 року він офіційно зрікся трону, 5 років після цього, йому дозволили приїхати до Австрії.

Європейська спільнота стала головною метою його життя. 1989 року він допоміг зорганізувати так званий пан-європейський пікнік на австрійсько-угорському кордоні. Колишні співвітчизники уперше зустрілися після довгих десятиліть розподілу залізною завісою. Що слідувало цьому добре знаємо: крахнув берлінський мур і розпочалася новітня весна народів. Комуністичні уряди повалилися один за другим. Тоді Отто фон Габсбурґ взявся за те, щоб східна Європа стала справжньою частиною великої Європи, він невтомно працював над тим, щов країни, що визволилися з-під комунізму, увійшли в Європейський Союз.

2007 р., Отто фон Габсбурґ відвідав Київ, Чернівці, Коломию та Івано-Франківськ. Перебуваючи в Чернівцях він нагадав усім, що це місто – це квінтесенція Європи, тут існує порозуміння між народами, як у минулому, так і сьогодні.

Отто фон Габсбурґ, син Карла фон Габсбурґа, останнього імператора Австро-Угорщини, наслідний кронпринц, так ніколи і не зійшов на імператорський престол. Він присвятив своє життя ідеї об’єднаної Європи, будучи депутатом Європарламенту багато років. Як глава дому Габсбурґів він успадкував титул імператора Австрії, Короля Угорщини. Щоб зачитати його повний титул потрібно чимало часу, однак серед його різних аристократичних звань і титулів, він також був Королем Галичини і Герцоґом Буковини.

Давно колись у Мюнхені, на конференції Пан-Європейської Унії нам представили головного гостя і доповідача конференції Отто фон Габсбурґа. Маєстат, сказала одна пані і почала йому кланятися. Він галантно і спокійно взяв її за руку і підняв вгору, щоб вона стояла рівно.
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

XS
SM
MD
LG