Доступність посилання

ТОП новини

За півроку держава не закупила жодного протитуберкульозного препарату


В Україні може виникнути дефіцит протитуберкульозних препаратів, стверджують громадські організації. За їхніми даними, за перше півріччя цього року держава не закупила жодної упаковки препаратів для лікування цієї недуги. У Міністерстві охорони здоров’я підтвердили, що стовідсоткового фінансування загальноукраїнської програми протидії сухотам немає. Але дефіциту медикаментів обіцяють не допустити.

Уже півтора десятиліття в Україні триває епідемія туберкульозу. Утім, протягом останніх 4 років, за даними Міністерства охорони здоров’я, ситуація з туберкульозом в Україні покращується: на 19% скоротилася захворюваність на туберкульоз і на 35% – смертність. Проте громадські організації не такі оптимістичні. Адже лише за минулий рік в Україні зареєстрували більше 30 тисяч нових випадків захворювання на сухоти, близько 8 тисяч людей від цієї недуги померли.

Наразі, за офіційними даними, на диспансерному обліку з діагнозом «туберкульоз» перебувають понад 450 тисяч українців. Із них хворих на активну форму недуги, які є розповсюджувачами цього інфекційного захворювання – майже 80 тисяч осіб. Найбільша захворюваність, у Донецькій, Дніпропетровській, Херсонській і Одеській областях.

Всі ці люди потребують безперервного лікування, тобто щоденного вживання протитуберкульозних препаратів. А за перше півріччя цього року державою не закуплено жодного, поінформував голова правління фундації громадського руху «Українці проти туберкульозу» Віталій Руденко.

«Реальна потреба на закупівлю протитуберкульозних ліків на сьогоднішній день складає близько 170 мільйонів гривень, без урахування витрат на вакцини. Згідно з інформацією «Вісника державних закупівель», тендери з державних закупівель цього року почалися в Україні лише з 12 травня і тривали до 14 липня. За цей період було оголошено 240 тендерів на закупівлю ліків, з них відмінено 121, перенесено на невизначений термін понад 50, акцептовано і укладено договорів з постачальниками – 25. Проте, згідно з публікацією в пресі, фактична оплата і поставка ліків не відбулися», – сказав Віталій Руденко.

МОЗ: дефіциту немає і не буде

Міністерство охорони здоров’я наразі вирішує проблему закупівлі протитуберкульозних препаратів, повідомив голова Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань Олександр Федько.

«У цьому році загальний обсяг коштів, який доведено МОЗ на виконання заходів програми – це близько 175 мільйонів гривень.
На суму понад 85 мільйонів проведені конкурсні процедури, укладені договори на постачання протитуберкульозних препаратів. І таким чином ці договори будуть виконуватися в найближчий час. Що стосується останньої суми – 90 мільйонів гривень – група доопрацює номенклатуру і в найближчий час процедури будуть продовжені», – сказав Олександр Федько.

Таким чином, у Міністерстві охорони здоров’я пообіцяли забезпечити країну усіма необхідними протитуберкульозними препаратами до листопада цього року. Крім того, у відомстві наголошують, що наразі дефіциту немає і усі хворі ліки отримують.

ВООЗ рекомендує робити річні запаси ліків

Всесвітня організація охорони здоров’я ще в 2003 році рекомендувала робити щорічний запас протитуберкульозних препаратів і постійно його оновлювати. Невиконання цієї директиви ВООЗ призводить до систематичної нестачі протитуберкульозних препаратів, наголосив голова правління фундації громадського руху «Українці проти туберкульозу» Віталій Руденко.

«В Україні, на жаль, за всі роки незалежності не було навіть піврічного запасу усіх необхідних ліків, а може, й квартального. Отож, ситуація, яка склалася в цьому році, гіпертрофовано відображає ситуацію в усіх минулих роках», – зауважив Віталій Руденко.

Якщо є перерва у постачанні, а відповідно, у прийомі протитуберкульозних препаратів більш ніж 10 діб – у хворих виникає мультирезистентний туберкульоз, лікування якого обходиться в рази дорожче – від 10 до 100 тисяч доларів на одну людину залежно від форми захворювання, а в значній кількості випадків є невиліковним і призводить до смерті хворого, наголошують експерти.

Україна – досі серед лідерів за темпами поширення туберкульозу

Україна зобов’язалася перед світовою спільнотою зменшити кількість хворих на туберкульоз ще десятиліття тому. Однак ще й досі наша країна на другому місці у Європі, після Росії, за темпами поширення стійкої до ліків форми туберкульозу, розповів голова правління Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» Ігор Горбасенко.

«У 2000 році Україна зобов’язалася на 42% зменшити рівень захворюваності на туберкульоз до 2015 року: з 60,2 на 100 тисяч населення до 34,9. У 2010 році вже були у два рази скромніші зобов’язання від України: зменшити рівень захворюваності на туберкульоз на 20% у порівнянні з 2005 роком, до 67,5 на 100 тисяч населення, – каже Ігор Горбасенко. – Ми бачимо, що Україна з кожним роком зменшує свої зобов’язання, тому що, мабуть, кошти не виділяються».

На 2010 рік в Україні захворюваність на туберкульоз склала 68,4 випадки на 100 тисяч населення. Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я прогнозують збільшення кількості хворих на стійку форму туберкульозу і рекомендують суттєво збільшити фінансування програм у боротьбі з цією недугою.

Сухоти вже давно не є хворобою тільки злиденних людей

Головний лікар сільської амбулаторії на Сумщині Ірина Миколаївна підтверджує, що нині вони й справді забезпечені протитуберкульозними препаратами. Але бракує сучасного обладнання для раннього виявлення сухот, каже вона.

«Для нашого села ця проблема актуальна. По-перше, у нас виробництво в кар’єрі зв’язане із опиленням. Кварцити у нас добуваються і дробиться камінь. Звідти пилюка і люди захворюють силікозом. А силікоз – це прекрасний фон для туберкульозу, – говорить Ірина Миколаївна. – Тут треба елементарні рентгенівські установки, флюорографи – все проблематично, все застаріле. Але все-таки робота проводиться. Користуємося тими, які є. Зараз у нас на обліку 10 осіб. Свого часу вимерла ціла вулиця від туберкульозу».

Одна хвора людина з відкритою формою туберкульозу може інфікувати за рік 10-15 людей. Побувши у приміщенні або, наприклад, у вагоні метро, поряд із хворим, кожен опиняється у групі ризику. Якщо, звичайно, є проблеми з імунітетом. А щоб його посилити, лікарі радять добре харчуватися, не зловживати дієтами і уникати стресів.

Коли більше трьох тижнів допікає кашель, тримається висока температура, стрімко настає втома, немає апетиту, турбує задишка, біль у грудній клітці, – треба звертатися до лікаря. Незважаючи на всю складність та підступність туберкульозу, цю недугу можна вилікувати, кажуть медики. Одужують понад дві третини хворих.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG