Доступність посилання

ТОП новини
16 Листопад 2018, Київ 13:22

«Ковчег-2011» зібрав у Карпатах молодь трьох національностей


Учасники семінару «Ковчег-2011»

Івано-Франківщина – У Яремчі розпочався VІ міжнародний міжрелігійний молодіжний семінар «Ковчег-2011 – Діти єдиного Бога». У ньому беруть участь студенти трьох національностей: української, польської та єврейської. Організатори зустрічі – Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Федерація польських організацій в Україні, Центр вивчення Голокосту «Ткума» (Дніпропетровськ), Український католицький університет (Львів) та Палац культури імені Гната Хоткевича (Львів) за підтримки Фонду «Допомога полякам на Сході» та Американського єврейського розподільчого комітету «Джойнт». Через взаємопізнання до подолання стереотипів – основна місія такої зустрічі.

За тиждень роботи табору будуть зустрічі з ученими, громадськими діячами, митцями трьох країн. Це, зокрема, історики Арон Вайс із Ізраїлю та Ярослав Грицак із України, дисиденти та правозахисники Мирослав Маринович та Семен Глузман, психолог Марія Ціхонь-Бітка з Польщі, директор центру «Ткума» та директор музею історії євреїв України і історії Голокосту Ігор Щупак та інші.

До такої навчально-пізнавальної додасться й інтерактивна складова: диспути, круглі столи, психологічні тренінги. І окремо будуть український, польський, єврейський дні, під час яких проводитимуться майстер-класи, ознайомлення з національними традиціями та культурою.

Як каже директор Львівського палацу культури імені Гната Хоткевича Ігор Мартиненко, головна ідея семінару – об’єднання через взаємопізнання.

«То є дуже важливий елемент – культура об’єднує всю Україну. Пізнання одне одного, що «інший» – то не означає «чужий». Ми маємо виховати молодь у тому дусі, щоб вони розуміли і хотіли, і могли разом», – говорить Ігор Мартиненко.

Учасники «Ковчегу» відвідуватимуть греко-католицькі, православні, римо-католицькі, юдейські святині та релігійні установи, матимуть духовні бесіди «Ми – діти єдиного Бога», разом планують піднятися на Говерлу.

Зміна акцентів: від драматичної історії до позитивного сприйняття

П’ять перших таких зустрічей української, польської і єврейської молоді проходили в Унівській Лаврі на Львівщині. Саме тут у роки Другої світової війни ченці греко-католицької церкви з благословення митрополита Андрея Шептицького переховували євреїв, а також надавали допомогу українським та польським дітям.

У зв’язку з ремонтом Унівського монастиря місце семінару змінили на реколекційний центр у Яремчі.

За словами керівника Федерації польських організацій в Україні Емілії Хмельової, змінюють і акценти: якщо на попередніх семінарах розглядали насамперед драматичні сторінки історії трьох народів, то «Ковчег-2011» присвячений позитивному сприйняттю народів-сусідів і позбавленню взаємних стереотипів, бо «всі ми в одному Ковчезі».

«Головна ідея – толерантність і добро. Цей семінар охоплений добром», – говорить Емілія Хмельова.

Стереотипи долатиме молодь

Психолог, професор Барбара Вайґль із Польщі каже, що самі по собі стереотипи не зникнуть. Вона називає основні кроки до їхнього подолання: контакти представників різних груп, надання знань, бо «стереотипи народжуються в пізнавальній порожнечі», виокремлення подібностей, підкреслення різнорідності в межах однієї групи, реалізація спільних проектів. Найкраще до цього надаються молоді.
Професор Барбара Вайґль

«Я вважаю, що найкраще таку роботу для ламання стереотипів починати не лише з молоддю, а взагалі з дітьми, навіть із дітьми маленькими, дошкільного віку. Тому що дорослі люди в цьому сенсі вже є втраченим поколінням», – переконана Барбара Вайґль.

Євген Лапін приїхав на «Ковчег» із Хмельницького. Свою цікавість до тематики семінару він пояснює і майбутнім фахом економіста-міжнародника, і участю в благодійній єврейській організації: «З мого фаху мені дуже цікаво, як люди різних національностей, різних конфесій знаходять спільну мову. Також я тут представляю хмельницьку благодійну організацію «Хесед Бешт», і з точки зору моєї діяльності це мені повчально і корисно».

Олександра Людвицька з Житомира називає себе представницею польської діаспори: «Я за походженням полька, живу в Україні. Цікавлюся історією. Цікаво послухати думки інших, цікаво подивитися на професуру».

Юля Вертова з Донецького державного університету управління, яка представляє українську молодь, каже, що через пізнання один одного можна прийти до єдності: «Тут дуже різні люди зібралися. І це така можливість із різних культур зрозуміти один одного. Тому що так склалося історично, що в наших народів були якісь конфлікти і негаразди».
  • 16x9 Image

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG