Доступність посилання

ТОП новини

Польща підштовхує Україну Януковича до Європи (європейська преса)


Прага – Деякі видання повідомляють про нову заяву журналістам в Лондоні міністра закордонних справ Польщі Радека Сікорського з приводу підтримки прискорення угоди ЄС з Україною, «незважаючи на пониження при Президенті Януковичу рівня демократії в державі». Оглядачі зауважують, що українці, вже не чекаючи проєвропейських кроків влади у Києві, самі інтегруються в Євросоюз, отримуючи паспорти сусідніх країн-членів ЄС. Американський історик Тімоті Снайдер, автор книги «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним», наголосив у інтерв’ю західній газеті, що Сталін без сумніву організував Голодомор в Україні у 1932-33-х роках із метою винищення українців.

Лондонська «Файненшел Таймз» інформує про розмову представників редакції газети з міністром закордонних справ Польщі Радеком Сікорським під час його відвідин Лондона, коли глава закордонного відомства головуючої нині в ЄС країни виступив проти виключення із програми так званого «Східного партнерства» ЄС Білорусі. Сікорський наголосив, що такий крок міг би лише зашкодити білоруському народові, котрий переживає разом із диктатурою президента Лукашенка ще й економічні труднощі. Сікорський також закликав президента Олександра Лукашенка погодитися на переговори з мирної передачі влади в країні, не триматися за посаду, як деякі вперті авторитарні правителі в Північній Африці. Міністр наголосив, що Польща за час свого головування в ЄС докладатиме всіх зусиль для зміцнення співпраці ЄС зі східними сусідами Союзу та посилення стимулів для цього з боку всіх 27-ми членів ЄС.Він також сказав про «спортивний шанс» завершення до кінця 2011 року переговорів щодо угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі між ЄС та сусідньої Україною, котра є шостою за кількістю населення країною Європи. Сікорський також зауважив, що така угода сприяє посиленню політичної та економічної співпраці з країнами, що не є членами ЄС. «Файненшел Таймз» також повідомляє, що польський міністр захищав тут завершення переговорів про асоціацію з Україною, не дивлячись на критику влади Президента Януковича у Києві за відступ від демократичних завоювань останніх років. Радек Сікорський також наголосив при цьому, що угода про зону вільною торгівлі вимагає від України визнання понад 50 відсотків із напрацьованих у ЄС законів і після цього «вона стане найбільшим і найінтегрованішим сусідом ЄС».

Московська «Нєзавісімая газета» інформує матеріалом Тетяни Івженко, що громадяни Закарпатської і Чернівецької областей тисячами отримують паспорти сусідніх Румунії та Угорщини, попри тихі протести української влади, включно з МЗС. Експерти жартома вже охрестили цей процес «індивідуальною інтеграцією в ЄС». Видача угорських паспортів громадянам України в Закарпатті вже викликала політичний скандал у Будапешті, де опозиція назвала такі дії влади «безвідповідальними». Деякі угорські політики висловили побоювання, що інтегровані таким чином українські громадяни не захочуть слухати владу Угорщини, яка закликає їх залишатися на тих територіях, де вони живуть зараз, а «захочуть емігрувати до Угорщини». У Києві визнають свою безпорадність у цих процесах, а деякі з політиків закликають узаконити в державі подвійне громадянство, не боятися таких процесів, котрі, за їхніми словами, нічим державі не загрожують. Хоча є експерти, які попереджають про загрозу сепаратизму, котру може нести «повзуча паспортизація». Про це, як зауважує газета, попереджає політолог із Закарпаття Олександр Гаврош.

Київський кореспондент австрійської «Ді Прессе» Юта Зоммербауер взяла інтерв’ю в американського історика Тімоті Снайдера, автора книги «Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним», котрий цими днями відвідав Відень. Зокрема, у цьому інтерв’ю Снайдер наголосив, що Йосип Сталін «запланував голодну смерть мільйонів українців» у 1932-33-х роках, коли дозволив широкомасштабний вивіз продовольства з України, блокував витік населення звідти, а місцева влада сама реквізувала домашню худобу в українських селян. Об’єктивних причин для голоду в Україні у цей час не було, підсумував Тімоті Снайдер у цьому інтерв’ю.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG