Доступність посилання

ТОП новини

Українці стають беззахисними перед працедавцями


Львів – На Львівщині «зарплата у конвертах» стає масовим явищем. Війна уряду з підприємцями, які працюють на «чорно», на думку експертів, ще більше заганяє бізнес у тінь.

Сьогодні на Львівщині на одне робоче місце в середньому претендують восьмеро людей. До того ж щоденні довжелезні черги під польським консульством у Львові за трудовими візами – це ще одне підтвердження про зростання безробіття в регіоні. Тому, опинившись у безвихідній ситуації, багато людей погоджується працювати за «зарплату в конверті».

За різними соцопитуваннями, половина громадян в Україні готові працювати на «чорно». Як і львів’янка Марія, дизайнер за фахом. Коли вона вимагала у працедавця офіційної зарплати, їй погрожували звільненням.

«Я не можу у Львові знайти роботу з гідною легальною зарплатою. Дуже дивно платять на приватних фірмах. Якийсь мінімум, а підписуєшся за більшу зарплату. Коли востаннє звільнялась, то мені взагалі не заплатили за два випробувальні терміни роботи. Але це моя вина, бо я не підписувала жодного контракту і оскаржити у суді не зможу. А коли кажеш про якийсь договір про роботу, то не хочуть приймати взагалі», розповіла про свій досвід Марія.

«Зарплати у конвертах» масово повернулись за останні два роки

За даними Кабінету Міністрів, в Україні близько 5 мільйонів українців отримують зарплату на «чорно». Понад 120 тисяч директорів підприємств мають офіційну мінімальну зарплату, а решту в «конвертах».

Люди, яким платять зарплату в «конвертах», позбавлені будь-якого соціального захисту і відчують наслідки при оформленні пенсії. За словами начальника Державної податкової адміністрації у Львівській області Віталія Пекарчука, підприємці активно почали платити нелегальні зарплати протягом останніх двох років. «Хоча таке було і раніше, але сьогодні це уже для держави проблема», – наголосив він у розмові з Радіо Свобода.

Поки є мотивація, доти є неофіційні зарплати

Боротьба з підприємцями через те, що вони виплачують людям неофіційну зарплату, навпаки, приводить до того, що бізнес заганяють у тінь. Бо методи тиску, як правило, мають зворотній ефект, зауважує голова Асоціації роботодавців Львівщини Зеновій Бермес. За його словами, варто переглянути Податковий кодекс, не поспішати з пенсійною реформою, проводити реальні реформи, які б сприяли веденню бізнесу. Поки буде мотивація, доти будуть зарплати у конвертах, зазначає Бермес.

«Треба об’єднати нарахування із зарплати і отримувати з найманої людини. Треба перенести інтерес на найману людину платити кошти у Пенсійний фонд, щоб у майбутньому мати більшу пенсію. Нині в Україні триває репресивний спосіб наповнення бюджету і Пенсійного фонду. Податок на додану вартість не має бути вищим 10 відсотків. Доки ми не будемо робити як треба реформи, доти будемо мати проблеми», наголошує Зеновій Бермес.

Через недосконале законодавство, зростання митного податку, корупції на кордоні і в органах влади, безконтрольній ситуації на ринку нафтопродуктів, тиску з боку контролюючих органів чимало підприємств в області закриваються або ж переходять працювати у «тінь». А у таких умовах прості люди стають цілковито беззахисними перед працедавцями.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG