Доступність посилання

ТОП новини

Лікарі говорять «ні» штучному вигодовуванню немовлят


За останні 5 років удвічі більше українських малюків вигодовуються материнським молоком. Цьому сприяє просвітницька кампанія Всесвітньої організації охорони здоров’я та обмеження пропаганди штучного вигодовування. Проте більше половини матерів України все ж віддають перевагу молочним сумішам. Лікарі наголошують, що альтернативи материнському молоку не існує і мають намір надалі тлумачити переваги грудного вигодовування.

Лише трохи більше половини українських матерів годують своїх малят грудним молоком. Однак п’ять років тому ця цифра була ще вдвічі меншою. Тоді виробники дитячих сумішей активно пропагували переваги штучного вигодовування. Утім, і тепер молоді мами через недостатню поінформованість, зіштовхнувшись із проблемами природного годування, часто віддають перевагу штучному молоку. Про це розповіла заступник генерального директора національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Олена Мешкова.

«Наполегливість деяких кампаній, які просувають свої суміші, має велике значення. Більшість жінок сьогодні навчаються, виходять на роботу, залишаючи дітей на когось. Реклама впливає на якість харчування немовлят, тобто, матері починають використовувати суміші, якщо десь почули, що вони кращі за грудне молоко». ­­

Переваги грудного молока

Грудне молоко багате на поживні речовини, гормони та ензими. А штучне вигодовування може призвести до порушень психоемоційного та фізичного розвитку дитини, говорять експерти. Молочні суміші недостатньо збагачені поживними речовинами, необхідними для організму малюка. Це підвищує вразливість до інфекційних, алергічних захворювань. Штучне молоко виготовляється з різних продуктів, включаючи молоко тварин, соєві боби і рослинні олії і навіть може містити крохмаль, який не слід вводити до раціону дитини у перші місяці життя.

Природне вигодовування покращує здоров’я матерів і сприяє зниженню дитячої смертності, зазначає заступник директора Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення Міністерства охорони здоров’я України Альона Терещенко.

«Впровадження виключно грудного вигодовування у перший рік життя – це зменшення показника малюкової смертності. А це основний інтегральний показник соціально-економічного розвитку будь-якої держави. Упродовж останніх років нам вдалося знизити цей показник практично на третину.
У перші 4 місяці 2011 року він становить 8,9 – тобто 8,9 малюків помирає на 1000 народжених дітей».

За словами Альони Терещенко, прилучення до матері у перші 30 хвилин життя позитивно впливає на формування імунітету новонародженого. Статистика свідчить, що після впровадження такої практики, захворюваність дітей в акушерських стаціонарах зменшилась на третину, продовжує Альона Терещенко.

«Завдяки ранньому прикладанню до грудей, завдяки збереженню теплового ланцюга в перші дві години після пологів, наші діти після народження менше хворіють в акушерських стаціонарах. Навіть, якщо в них були певні проблеми упродовж внутрішньоутробного розвитку, це дає можливість подолати проблему швидше, ніж допомогти дітям, які не прикладаються до грудей. Тому що материнське молоко містить імуноглобуліни, які дозволяють побороти захворювання у дитини».

Лактаційний криз

Протягом першого місяця-півтора, у молодих мам буває лактаційний криз, вони відмовляються від грудного вигодовування, нарікаючи на нестачу молока, кажуть фахівці. Молода мама Ольга із Сумщини мала саме таку проблему. Вона зверталася за допомогою до різноманітних фахівців, але допомогла їй наполегливість, переконана Ольга.

«Я так зрозуміла, що треба дитинку годувати якомога частіше. Як тільки вона вимагає, то треба прикладати її до грудей. Треба, щоб вона все молочко випивала, а якщо залишається, то рештки треба ретельно зціджувати, щоб молока не залишалося. Що більше молока ти зціджуєш або дитинка випиває, то більша потреба в молоці і більше його організм виробляє».

Якщо малюк не наїдається, мамі спершу треба переглянути власний раціон і режим. Також лікарі рекомендують відмовитися від чіткого графіку годування. Вони радять годувати дитинку тоді, коли вона цього хоче.
Немовля визначає години годування протягом перших двох місяців життя.

Грудне годування зменшує дитячу тривожність

У Таджикистані відсоток матерів, які годують своїх дітей виключно грудним молоком – 90%, у Швеції – 82%, в Україні ж – лише 53%.

Педіатри зазначають, що дитині корисно перебувати виключно на грудному вигодовуванні шість місяців. А мінімальний строк такого харчування становить 90 днів. Слід також пам’ятати, що грудне вигодовування після першого року життя не має бути основним раціоном дитини.

Якщо дитину годувати грудним молоком більше ніж півтора року, малюк болісніше переносить відлучення від материнських грудей, підтверджує психолог Олена Ліщинська. Але відлучення від грудей – процедура необхідна і не дуже тривала. Єдине – робити це потрібно, коли дитина абсолютно здорова, каже психолог.

«Це для дитини травматично в будь-якому разі. Але нікуди тут не дінешся, це треба пережити. Однак питання відлучення від грудного молока має бути вирішене однозначно. «Ой, ти плачеш, давай дамо тобі все, що ти хочеш», – такого бути не повинно. Водночас дитина має відчувати, що вона потрібна в сім’ї. Спокійно треба пояснювати: зіпсувалося молоко».

Грудне годування зменшує дитячу тривожність. До таких висновків дійшли вчені Швеції. За їхньою інформацією, люди, які в дитинстві споживали материнське молоко, краще переносять стреси, аніж так звані «штучники». Вчені також стверджують, що годування материнським молоком підвищує стійкість дітей до інфекцій, респіраторних захворювань та діареї.
 • Зображення 16x9

  Марічка Набока

  У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG