Доступність посилання

ТОП новини

У Дніпропетровську розробили двигун, який за три дні доставить ракету на Місяць


Дніпропетровськ – Дніпропетровські вчені розробили двигун злітно-посадочного модуля для доставки дослідницької апаратури на поверхню Місяця і Марса. Цей проект здобув призове місце в міжнародному конкурсі космічних напрацювань «Політ у майбутнє». Розробка українських вчених принципово нова. До того ж, сам двигун в десятки разів дешевший за аналоги іноземного виробництва. Як скоро проект можуть втілити в життя, коли українці можуть розпочати досліджувати Місяць і Марс?

Двоє молодих співробітників конструкторського бюро «Південне», яким ще не виповнилось і тридцяти, та їхній науковий керівник – ось і вся група, яка працювала над розробкою. В основу свого винаходу, кажуть, поклали напрацювання 40-річної давнини: за радянських часів дніпропетровські конструктори працювали над проектами обладнання для польотів на Місяць, але потім їх згорнули.

Дніпропетровський двигун-модуль, пояснюють творці, – це маленький космоліт. Він може сісти на планету, взяти проби і знову злетіти в космос, де його підбере великий космічний корабель.

Профінансують розробку Китай чи США?

«Ми використали якісь наші напрацювання, якісь – готові рішення, але запровадили й принципово нові технології. Зокрема, в системі постачання пального, що дозволило покращити технічні характеристики двигуна. За нашим бізнес-планом, через 8 років має наступити окупність», – сказав молодий науковець Андрій Кухта.

Головна ж особливість розробки, кажуть творці, та, що її вже можна застосовувати на практиці. Вчені зазначають: конструювання готові розпочати хоч зараз, а за чотири роки вже продемонструють і сам диво-двигун, на якому ракета за 2-3 дні долетить до Місяця і за 260 днів – до Марса.

«Цей двигун затребуваний: існує багато програм з освоєння космічних тіл, об’єктів космічного простору. Двигуна із такими, як у нас характеристиками і з такою вартістю, немає у світі», – зазначив розробник Микола Ковальчук.

Але поки реалізація проекту наштовхується на фінансову перешкоду. За словами вчених, щоб зробити двигун «у залізі», треба понад 4 мільйони доларів США. Це, кажуть, небагато в порівнянні з сумами, які витрачають на інші космічні розробки. Та все ж коштів поки ніде взяти, зазначає науковий керівник Володимир Шульга. За його словами, в Україні наразі нема державної програми вивчення космічних об’єктів.

«В Україні діє космічна програма до 2032 року, але в ній немає ні пілотованих, ні посадочних проектів. На сьогодні немає. Але є проекти розробки нових носіїв, інше питання, як програма буде фінансуватись», – каже науковий керівник проекту.

Розробники зазначають: швидше за все, інвестором проекту буде приватна компанія з однієї із країн, які вкладають великі кошти в космічну індустрію, – це можуть бути США, Китай, Індія, а також країни Євросоюзу.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG