Доступність посилання

ТОП новини

Українці визначать сімку «чудес» серед замків, палаців і фортець


Кам’янець-Подільська фортеця

Київ – Напередодні Дня Незалежності названо фіналістів конкурсу «Сім чудес України: замки, фортеці, палаци». Із 138 номінантів організатори обрали 21-го. Тепер до першого грудня триватиме інтернет-голосування, в якому можуть взяти участь усі охочі, хто зареєструється на офіційному сайті акції. Після нього, а також після експертного опитування, визначиться сімка найбільш визначних споруд.

Реставрація Золочівського замку на Львівщині, одного із номінантів конкурсу, триває уже понад 20 років. Однак завершення відновлювальних робіт найближчим часом не передбачається, оскільки державного фінансування вистачає тільки на охорону споруди і виплату заробітної плати працівникам музею, зазначає Борис Возницький, директор Львівської галереї мистецтв, до складу якої входить чотири замки, два із яких увійшли до фіналу конкурсу.

За допомогою участі в конкурсі музейники, насамперед, сподіваються привернути увагу меценатів. На повне відновлення Золочівського замку, згідно з проектною документацією, потрібно 6 мільйонів гривень, говорить Борис Возницький.

«Два корпуси ми відбудували: це Великий і Китайський палаци. А в’їздний корпус – це брама XVII століття і прибудова – стоїть у руїнах, – каже він. – Дахи обвалились, усе без даху стоїть. А з державного бюджету вже чотири роки немає ні одної гривні».

Нові проблеми музейникам створює і неякісна попередня реставрація. Це, зокрема, називає однією з причин обвалу вежі іншого фіналіста конкурсу – Кам’янець-Подільської фортеці – тамтешній заступник директора з наукової роботи Тетяна Карпова. Допомогу у відновленні споруди українцям запропонували польські науковці, лишилося знайти на це фінансування, розповідає вона.

«Зараз на даному етапі та частина стіни, що впала, консервується, тому що кошти потрібні великі – мова йде про майже мільйон гривень. Зрозуміло, що так їх і нема звідки знайти», – зазначає Тетяна Карпова.

Відновлення зруйнованої вежі, за словами музейниці, уряд обіцяв їм частково профінансувати із резервного фонду.

«Чудеса» повинні привабити іноземного туриста – Томенко

Конкурс «7 чудес України», тим часом, триватиме до кінця листопада. Голосувати за споруди можна на офіційному сайті акції. Переможця оголосять першого грудня. Таку акцію проводять уже втретє. Раніше країна визначала сім історико-архітектурних та сім природних чудес.

Те, що ці споруди перебувають у плачевному стані, стає особливо критичним перед футбольним чемпіонатом наступного року, під час якого в Україну приїде багато закордонних туристів, каже ініціатор проведення конкурсу, заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко. Причиною занепаду українських замків він називає непродуману державну політику.

«У нас виші не готують реставраторів, не готують низку спеціалістів, які могли б працювати на кваліфікованому рівні в системі відродження палаців, замків, фортець. Сталося так, що фактично на плечах цих людей, що ми їх сьогодні нагороджували, і на ентузіастах із числа бізнесменів чи органів місцевого самоврядування вони і тримаються. Так далі тривати не може. Тому ми хотіли привернути увагу до цього і держави».

Цього року уряд виділив Мінкульту на ремонт та реставрацію пам’яток культури та архітектури майже 50 мільйонів гривень, однак замків серед переліку запланованих витрат у постанові немає.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG