Доступність посилання

ТОП новини
24 січня 2020, Київ 07:51

Болгарська місія у Білорусі


Алесь Кіркевич, один із звільнених політв’язнів, Мінськ, 2 вересня 2011 року

Мінськ – Президент Білорусі Олександр Лукашенко звільнив ще чотирьох політв’язнів, засуджених за масові заворушення в Мінську 19 грудня минулого року. Це сталося внаслідок його розмови з міністром закордонних справ Болгарії. Посередницька місія Софії у діалозі Білорусь – ЄС приносить перші плоди.

Олександр Лукашенко звільнив чотирьох політв’язнів
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Болгарський міністр закордонних справ Ніколай Младенов сьогодні розповів про свою поїздку до Олександра Лукашенка, про зустріч із ним 26 серпня, яка майже тиждень була засекреченою, і про підготовчу роботу у цьому нелегкому діалозі.

«Минув уже понад місяць від того часу, коли ми почали переговори з президентом Білорусі Олександром Лукашенком і його урядом, намагаючись схилити їх звільнити з в’язниці і припинити переслідування осіб, які були арештовані або звинувачені за демонстрації під час президентських виборів, а також розпочати загальнонаціональний діалог з опозицією, всіма представниками громадянського суспільства», – заявив Младенов.

Кажучи про зміст своєї бесіди з Олександром Лукашенком, Ніколай Младенов повідомив, що білоруський правитель зобов’язався до початку жовтня відпустити з в’язниць політв’язнів і звільнити від кримінальної відповідальності всіх обвинувачених у зв’язку з демонстраціями під час минулорічних президентських виборів, а також виступити з ініціативою загальнонаціонального діалогу. Такий діалог Лукашенко дійсно оголосив 29 серпня, запросивши до себе і опозицію, а 1 вересня помилував ще чотирьох політв’язнів.

Младенов про зобов’язання офіційного Мінська повідомив колегам по ЄС та заявив, що болгарська ініціатива на цьому етапі приносить плоди.

«Я сподіваюся, – сказав міністр, – що це цей процес триватиме, і всі політв’язні вийдуть із в’язниці і будуть жити вільно в країні, де всі сторони беруть участь у цивілізованому і сучасному діалозі про майбутнє».

Офіційних коментарів до цих переговорів із білоруського боку немає. Відомо тільки, що ініціатива про зустріч з Младеновим надійшла з Мінська, а раніше Білорусь хотіла залучити до посередництва у діалозі з ЄС Литву та Італію.

Мета в Лукашенка стара – збереження влади

Спостерігачі в Мінську переконані, що піти на такі кроки Лукашенка змусила економічна криза і необхідність маневру в діалозі з Росією. Опозиційний політик Олександр Мілінкевич вважає, що ситуація в Білорусі може повернутися до так званої «лібералізації».

«Захід зайняв позицію дуже моральну, тверду й рішучу: звільнення політв’язнів. Тоді може починатися діалог, і діалог буде покроковий і з дорожньою картою, згідно з якою білоруська влада буде змушена робити поступки в лібералізації політичній та економічній. Це буде на користь Білорусі, тому що завдяки такому процесу вона буде посилювати свою економічну незалежність», – вважає Мілінкевич.

Політолог Олексій Король вважає, що Олександр Лукашенко хоче знову лавірувати між Заходом і Росією і отримувати преференції з обох сторін. Для старої мети – збереження своєї влади.

«Загальна тенденція тут не змінюється… Що ж стосується Заходу, то повернення до діалогу на тих умовах, про які йшлося в ході виборчої кампанії, я думаю, вже неможливо. Кожна зі сторін матиме в підтексті свої цілі, а Захід матиме недовіру. 17 років Лукашенко при владі, він демонструє явний відступ від своїх слів, намірів, явний обман, гру і крутійство… Думаю, що це не проходить непоміченим», – заявив політолог.

Та все ж у родинах білоруських політв’язнів зраділи і чекають на повернення рідних додому. Поки що в тюрмах Білорусі залишається ще близько 20 політичних в'язнів, у тому числі три екс-кандидати на виборах президента.

Дивитись коментарі (1)

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG