Доступність посилання

ТОП новини

Болгарська місія у Білорусі


Алесь Кіркевич, один із звільнених політв’язнів, Мінськ, 2 вересня 2011 року

Мінськ – Президент Білорусі Олександр Лукашенко звільнив ще чотирьох політв’язнів, засуджених за масові заворушення в Мінську 19 грудня минулого року. Це сталося внаслідок його розмови з міністром закордонних справ Болгарії. Посередницька місія Софії у діалозі Білорусь – ЄС приносить перші плоди.

Олександр Лукашенко звільнив чотирьох політв’язнів
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Болгарський міністр закордонних справ Ніколай Младенов сьогодні розповів про свою поїздку до Олександра Лукашенка, про зустріч із ним 26 серпня, яка майже тиждень була засекреченою, і про підготовчу роботу у цьому нелегкому діалозі.

«Минув уже понад місяць від того часу, коли ми почали переговори з президентом Білорусі Олександром Лукашенком і його урядом, намагаючись схилити їх звільнити з в’язниці і припинити переслідування осіб, які були арештовані або звинувачені за демонстрації під час президентських виборів, а також розпочати загальнонаціональний діалог з опозицією, всіма представниками громадянського суспільства», – заявив Младенов.

Кажучи про зміст своєї бесіди з Олександром Лукашенком, Ніколай Младенов повідомив, що білоруський правитель зобов’язався до початку жовтня відпустити з в’язниць політв’язнів і звільнити від кримінальної відповідальності всіх обвинувачених у зв’язку з демонстраціями під час минулорічних президентських виборів, а також виступити з ініціативою загальнонаціонального діалогу. Такий діалог Лукашенко дійсно оголосив 29 серпня, запросивши до себе і опозицію, а 1 вересня помилував ще чотирьох політв’язнів.

Младенов про зобов’язання офіційного Мінська повідомив колегам по ЄС та заявив, що болгарська ініціатива на цьому етапі приносить плоди.

«Я сподіваюся, – сказав міністр, – що це цей процес триватиме, і всі політв’язні вийдуть із в’язниці і будуть жити вільно в країні, де всі сторони беруть участь у цивілізованому і сучасному діалозі про майбутнє».

Офіційних коментарів до цих переговорів із білоруського боку немає. Відомо тільки, що ініціатива про зустріч з Младеновим надійшла з Мінська, а раніше Білорусь хотіла залучити до посередництва у діалозі з ЄС Литву та Італію.

Мета в Лукашенка стара – збереження влади

Спостерігачі в Мінську переконані, що піти на такі кроки Лукашенка змусила економічна криза і необхідність маневру в діалозі з Росією. Опозиційний політик Олександр Мілінкевич вважає, що ситуація в Білорусі може повернутися до так званої «лібералізації».

«Захід зайняв позицію дуже моральну, тверду й рішучу: звільнення політв’язнів. Тоді може починатися діалог, і діалог буде покроковий і з дорожньою картою, згідно з якою білоруська влада буде змушена робити поступки в лібералізації політичній та економічній. Це буде на користь Білорусі, тому що завдяки такому процесу вона буде посилювати свою економічну незалежність», – вважає Мілінкевич.

Політолог Олексій Король вважає, що Олександр Лукашенко хоче знову лавірувати між Заходом і Росією і отримувати преференції з обох сторін. Для старої мети – збереження своєї влади.

«Загальна тенденція тут не змінюється… Що ж стосується Заходу, то повернення до діалогу на тих умовах, про які йшлося в ході виборчої кампанії, я думаю, вже неможливо. Кожна зі сторін матиме в підтексті свої цілі, а Захід матиме недовіру. 17 років Лукашенко при владі, він демонструє явний відступ від своїх слів, намірів, явний обман, гру і крутійство… Думаю, що це не проходить непоміченим», – заявив політолог.

Та все ж у родинах білоруських політв’язнів зраділи і чекають на повернення рідних додому. Поки що в тюрмах Білорусі залишається ще близько 20 політичних в'язнів, у тому числі три екс-кандидати на виборах президента.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG