Доступність посилання

ТОП новини

Восени свинина ще подорожчає. А за нею – інші види м’яса


Лише за останній місяць свинина в Україні подорожчала на кілька гривень. Ціни на цей вид м’яса будуть і далі зростати, кажуть експерти. Слідом за свининою дорожчають курятина і яловичина.

Ціни на продукти харчування в Україні повільно, але повзуть вгору. Подорожчала олія, вершкове масло, яйця. Але найбільше по кишені пересічного споживача б’є подорожчання м’ясної продукції. Свинина тягне за собою зростання цін на яловичину і курятину, повідомив Тарас Гагалюк, директор агенції «AgriSurvey» Українського клубу аграрного бізнесу.

«За останній місяць свинина подорожчала із 60-65 до 63-67 гривень за кілограм, яловичина – з 65-67 до 67-70 гривень за кілограм, курячі тушки – з 17-18 до 18-19 гривень за кілограм. Основною причиною зростання цін на всі м’ясні продукти є свинина. А яловичина і курятина – це види м’яса, які дуже сильно прив’язані один до одного, тому й тягнуться вгору за свининою», – сказав Тарас Гагалюк.

Основні причини

Восени свинина іще подорожчає на 5-7%, прогнозує Тарас Гагалюк. Основними причинами є скорочення поголів’я свиней в Україні, зменшення кількості господарств, які займаються вирощуванням свиней і збільшення собівартості виробництва, продовжує аналітик консалтингової агенції «ААА» Марія Колесник.

«Це стало наслідком того, що ще всередині літа суттєво зросли (до фактично пікових значень, здається за останні 5 років, але 3 точно) закупівельні ціни на м’ясо в живій вазі. Вони були дуже низькими в січні, а це призвело до того, що на тлі подорожчання кормів у зимово-весняний період почало скорочуватися поголів’я і відповідно переробники були вимушені підняти ціни. Якщо взимку закупівля проводилась по 12-14 гривень за кілограм живої ваги, то в липні-червні – вже на рівні 22-24 гривні за кілограм. Це є суттєве зростання і як наслідок – зростання споживчих цін», – говорить Марія Колесник.

Максимальна ціна свинини у роздрібній торгівлі досягла 70 гривень, копчена, тобто найдорожча свинина «преміум-класу» українського походження, – 180 гривень за кілограм – це приблизно на 30-40% дорожче, повідомила експерт.

Коливання закупівельної ціни не сприяє нарощуванню поголів’я

Основна проблема сьогодні для фермерів, які вирощують свиней, – це реалізація продукції за вигідними цінами, каже фермер із Рівненщини Олег Поліщук. Він додає, що коливання закупівельної ціни на свинину не сприяє нарощуванню поголів’я.

«Півтора року ціна була настільки збиткова. У мене було торік 360 голів свиней. На кожній – майже тисяча гривень збитку. Порахуйте! Зараз ціна пішла вгору – вже виходимо на собівартість. Наразі більш-менш уже можна, працювати, а півтора року – була страшно збиткова галузь. Два роки тому це була дуже прибуткова галузь. У нас немає ніякої плановості. На сьогодні можна вже продати по 20 гривень за кілограм живої ваги. Але при нинішній ціні на пальне, на корми вона має бути десь 22-24 гривні. Щоб ми мали ще якийсь заробіток, щоб було зацікавлено тримати», – розповів фермер.

Порівняно з минулим роком, поголів’я свиней скоротилося більш ніж на 200 тисяч. У часи Радянського союзу на території України вирощували 20 мільйонів голів. А сьогодні їх трохи більше 8 мільйонів. Відповідно до державної Програми розвитку свинарства на період до 2015 року, планують наростити поголів’я до 12 мільйонів, розповідає начальник відділу галузі розвитку тваринництва Міністерства агропромислового комплексу В’ячеслав Боднар.

«На сьогоднішні день також іще розробляється програма, створена робоча група, яка займається підготовкою відповідного проекту щодо залучення господарств населення для виробництва свинини. Завдання до 2015 року, програмою передбачається, – наростити до 12,1 мільйонів. Достатньо було б, щоб ми могли забезпечити людей і в деякій мірі експортувати. У нас є ресурси для того, але ще не зовсім все складається, як хотілося б», – зазначив В’ячеслав Боднар.

В Україні розвиватися буде саме переробна галузь

Але директор агенції «AgriSurvey» Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Гагалюк наголошує, що в Україні розвиватися буде саме переробна галузь. А маленькі виробники будуть виходити з бізнесу.

«Звичайно, галузь буде розвиватися. Тільки що ті, які пов’язані в межах одного підприємства і з переробкою будуть розвиватися далі. Ми бачимо на даний момент, що видаються кредити у великих достатньо сумах якраз тим підприємствам, які інтегровані, це що стосується свинини».

Напередодні Європейський банк реконструкції та розвитку виділив групі компаній «Глобіно», одному з найбільших м’ясопереробників, кредит у розмірі 25 мільйонів доларів для розвитку виробництва. Це перший проект банку в секторі м’ясопереробки України і він дає можливість сподіватися на майбутній експорт свинини до країн Євросоюзу, зауважує експерт Марія Колесник.

«В Україні зараз багато проектів по розвитку саме свинарства. І це стосується не лише відгодівлі, а, в першу чергу, вертикальна інтеграція (ланцюжок постачальник-виробник), в тому числі, щоб це було до роздрібних мереж, щоб це було охолоджене м'ясо. І суттєве нарощування потужності планується найближчим часом. І звичайно, це враховує надії на майбутній експорт до країн ЄС, – каже Марія Колесник. – Я маю на увазі виключно приватні проекти. Це новітні технології, нові заводи, і вони планують експортувати».

Стримувати ціни не можна, наголошують експерти. Оскільки це призведе до чергового скорочення поголів’я і нарощування менш якісного імпорту, яке сьогодні й так суттєво зросло. Порівняно з минулим роком імпорт свинини в Україну збільшився на 130%. Цікаво, що ми активно імпортуємо не лише свинину, а й навіть такий, здавалося б, «традиційний» для України продукт, як сало.

Якщо ж ціни не стримувати, то варто запровадити соціальні картки чи адресну дотацію незаможним верствам населення, які сьогодні майже не вживають м’яса. Або ж, як варіант, встановити цінові обмеження лише на певні категорії м’яса, радять експерти.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG