Доступність посилання

ТОП новини

Українські мігранти поза соціальним захистом в Україні


Львів – Українські заробітчани почувають себе непотрібними рідній державі. Таку думку висловили у Львові представники української трудової міграції. Вони вважають, що влада насправді не зацікавлена у поверненні заробітчан, а парламент зволікає з підписанням необхідних законопроектів, які б гарантували мігрантам соціальний захист. Тим часом львівські депутати обіцяють ухвалити програму підтримки репатріантів.

Україна для подружжя Олега та Оксани Гуцьків – це їхня мала батьківщина, а держава асоціюється у них зі владою. Від 1999 року чоловік і жінка працюють у Португалїі і після п’яти років заробітчанського хліба зрозуміли необхідність створення асоціації українців у Португалії, суботньої української школи для дітей трудових мігрантів. Подружжя вважає, що українська держава надто мало робить для повернення трудових мігрантів, бо в цьому не зацікавлена.

У людей змінилась ментальність, вони стали впевненими, амбітними, а головне ініціативними, зазначає Оксана Гуцько, яка працює в Португалії вчителем української школи.

«Ми змінились. Зрештою, коли їхали, вирізнялись ініціативністю. Держава має повернутись до трудових мігрантів обличчям. Але насправді ми не потрібні українській владі», каже Оксана Гуцько.

Парламент зволікає з підписанням договору про соціальний захист трудових мігрантів

За експертними оцінками, за межами України працює щонайменше три мільйони заробітчан. Багато трудових мігрантів, які, зокрема, залишили родини на батьківщині, мають намір повернутись. Однак зволікають, тому що в державі не створюються умови для інвестування зароблених грошей у малий і середній бізнес. А ще проблемою для мігрантів є те, що роками не вирішується питання про продовження дії паспорта та видачі нового, незалежно від статусу перебування людини в іншій країні. Тим часом, у кілька разів зросли послуги в українських посольствах і запроваджені десятки бюрократичних процедур, розповів голова асоціації українців Португалії Олег Гуцько.

«Якщо продовження паспорта у посольстві коштувало 10 євро, а пришвидшено – 20 євро, то нині це вже удвічі дорожче. Нас хвилює те, що донині не підписаний договір про соціальний захист між Україною та Португалією, що давало б нам можливість отримувати в Україні зароблену за кордоном пенсію. Португалія підписала документ, а Україна чекає. Ми готові співпрацювати з координаційною радою при Кабміні», наголосив Олег Гуцько.

Трудовим мігрантам потрібна підтримка на батьківщині

Про ці проблеми в Україні знають, запевняють представники влади.

Львівська обласна адміністрація спільно з місцевими депутатами має намір наступного року ухвалити програму для підтримки українських трудових мігрантів, соціального захисту репатріантів. Наразі це тільки задум, визнав у коментарі Радіо Свобода депутат облради від «Нашої України» Павло Хобзей. Програма мала б включати інформативний, освітній, консультативний напрямки.

Трудові мігранти Олег та Оксана Гуцьки мріють займатись зеленим туризмом на Самбірщині, що у Львівській області, адже тут живуть їхні діти. Підтримка місцевої влади у справі реалізації проекту лише б прискорила їхнє повернення на батьківщину.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG