Доступність посилання

ТОП новини

Сміттєзвалище як зона екологічного лиха


Львів – Небезпечна ситуація на львівському міському сміттєзвалищі стала темою позачергової сесії Львівської міської та обласної рад. Ще 5 років тому закінчився термін експлуатації Грибовицького сміттєзвалища, а воно далі функціонує. Депутати зобов’язали Львівську обласну адміністрацію знайти нову ділянку під сміттєпереробний комплекс. Чому в Україні переробка сміття не стає прибутковим бізнесом, як в усьому світі?

Понад півстоліття на Грибовицьке сміттєзвалище, що за кілька кілометрів від Львова, вивозять усілякі відходи без будь-якого контролю. На цій території зберігаються небезпечні кислі гудрони, залишки від виробництва нафтопродуктів.

На полігон їдуть машини зі сміттям не лише зі Львова, але й кількох навколишніх районів. Хоча власником Грибовицького сміттєзвалища є Львівська міськрада.

Експлуатація сміттєзвалища недопустима

Уперше за роки функціонування Грибовицького сміттєзвалища львівські науковці провели експертизу території. Результати вражають: виявлені небезпечні суміші з токсичних речовин. Майже 15 тисяч людей, які мешкають поруч зі сміттєзвалищем, вживають непридатну для цього воду, дихають забрудненим повітрям і обробляють заражену землю, а вирощені овочі продають на львівських базарах.

Голова Грибовицької сільради Іван Питель каже, що селяни хворіють і просив обстежити людей. За його словами, подальша експлуатація сміттєзвалища є просто неприпустимою.

Територіальні громади вимагають, щоб мерія та обласна адміністрація назвали їм місце нового полігону для переробки твердих відходів, а також вказали дату закриття Грибовицького сміттєзвалища. Однак на жодне з цих питань конкретної відповіді люди не отримали.

Нову ділянку під сміттєпереробний комплекс шукає обласна адміністрація

Депутати ухвалили спільне рішення, згідно з яким Львівська обласна держадміністрація якомога швидше має знайти нову земельну ділянку. А гроші на рекультивацію сміттєзвалища і впорядкування території проситимуть у Кабміні. До того ж, мерія шукатиме інвесторів, і місцеві чиновники обіцяють створити сприятливі умови для ведення бізнесу.

Досі Львівська міськрада не розробила проект з рекультивації земель після закриття полігону твердих відходів. Тому не зрозуміло, яку саме суму потрібно просити в уряду для вирішення проблеми щодо закриття сміттєзвалища.

Також ніхто досі активно не шукав ані ділянку під новий полігон для сміття, ані предметно не переймався проблемою Грибовицького сміттєзвалища, зазначає депутат Львівської міськради Віра Лясковська. Вона вважає, що допоки не буде інвестора для нового сміттєпереробного комплексу, доти не можна говорити про якусь дату закриття Грибовицького сміттєзвалища.

За словами міського голови Львова Андрія Садового, місто підписало угоду зі Світовим банком щодо визначення найкращої технології для переробки сміття. «Мова йде про глибинну переробку сміття, а це дуже важливий чинник», – зазначає мер.

Львівська обласна адміністрація наразі розглядає три пропозиції щодо земельної ділянки під сміттєпереробний комплекс. Одна з них у Кам’янко-Бузькому районі (це заболочена місцина), другу знайшли у Яворівському районі, а третю пропонує придбати одна із сільських рад.

Втім, останнє слово щодо місця під полігон для сміття залишиться усе ж за громадою, власницею тої чи іншої території. Чиновники мають переконати людей, що сміттєпереробний комплекс буде безпечним для їхнього здоров’я і навколишнього середовища.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG