Доступність посилання

ТОП новини

У чинному Кримінально-процесуальному кодексі немає Європи – Олійник


Київ – Сьогодні у Києві та ще 10 містах України студенти проводять акцію «Жовта картка українській міліції: друге попередження». Її підготували активісти правозахисного руху за підтримки Української Гельсінської спілки з прав людини. Студенти намагаються привернути увагу до проявів насильства серед правоохоронців, а також просвітити своїх ровесників щодо їхніх прав у спілкуванні з міліціонерами.

Такі акції є ознакою формування громадянського суспільства в Україні, стверджує перший заступник голови парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, член Партії регіонів Володимир Олійник. При цьому він сподівається, що ухвалення нового Кримінально-процесуального кодексу буде ефективним кроком у протидії випадкам катувань з боку міліції.

– Студенти вже не вперше об’єднуються для протесту проти незаконних дій міліції. Спроб порозумітись поки не спостерігається. Де тут полягає проблема: у позиції міліції, у позиції представників молоді чи, може, закони в Україні недосконалі?

–Подібні акції свідчать про поступове формування громадянського суспільства в Україні. І потрібно дослухатися до молодих людей та реагувати на їхні вимоги. Минулого тижня я та група депутатів виступили з ініціативою проекту постанови Верховної Ради, щоб у жовтні заслухати звіт міністра внутрішніх справ України – що в цілому робиться у нас у міліції? Адже питання реформ є нагальним, ми постійно говоримо про наявність проблем. І що у такій ситуації робити? Це не тільки змінювати законодавчу базу, не лише підвищувати матеріально-технічне забезпечення, але думати і про кадрове забезпечення. Учора у комітеті ми розглядали зміни до закону «Про міліцію» щодо прийняття на службу до МВС. Проте це – часткові речі. Я , наприклад, хотів би, щоб туди йшли найкращі. Для цього на таку службу мають відбирати, вона має бути престижною. І тоді нарікань буде менше. Поки що ми посилаємо туди найгірших (йдуть у міліцію, бо не вступив до ВНЗ або через інші подібні причини), а ми повинні туди направити найкращих. І взагалі, для суспільства в цілому дуже важливим є принцип – «краще менше, але краще».

– За даними Харківської правозахисної групи, торік від насильства у міліції постраждали в Україні майже 800 тисяч людей. А цього року в слідчих ізоляторах загинули щонайменше 26 осіб, зазначають правозахисники. Можливо, проблема не лише у підборі кадрів до міліції (при всій важливості цього питання)? Можливо, найголовніше – існування «звітності» під час розкриття злочинів? Колишній міністр юстиції України Микола Оніщук заявляв, що за проектом нового Кримінально-процесуального кодексу суд, не матиме права обґрунтовувати свої рішення показаннями, наданими до суду. І припиниться нарешті ця радянська практика, коли начальство правоохоронців вимагає у підлеглих звіту за розкриття скоєного злочину – щоб був результат, щоб була «галочка», а кого знайшли, як у нього вибили покази – немає значення…

–Я працював у правоохоронних органах, працював головою суду. Крайнощі завжди погані. Коли зовсім не звертали уваги на звітність, ніхто нічого не розкривав взагалі. Люди приходили і запитували – а де розкриття злочину? Коли надавали особливого значення звітності, справді, траплялися випадки, коли вибивали зізнання. Ситуація щодо звітності має бути посередині – не треба за нею гнатися, але і не слід створювати умови для бездіяльності. І цікава річ – у цій же міліції, якій закидають масові факти тортур, мордування, у ній служать українці, котрих виховали батьки. Це ж – українські люди! Ви гадаєте, кожен здатен прийти і бити людину? Ні! Тому ще раз кажу: має бути підбір кадрів, мають туди йти найкращі.

– А зараз законодавчо забезпечують унеможливлення насильства з боку міліції?

– Безперечно! Найбільшою зміною буде ухвалення цього року, за ініціативою Президента, Кримінально-процесуального кодексу. Зараз усі дії міліції базуються на Кримінально-процесуальному кодексі 1961 року. Там немає Європи, нічого демократичного там немає. Тому що там немає змагальності, немає тих речей, про які ви говорите. Якщо тільки затримали підозрюваного, повинні негайно вжити всіх заходів для забезпечення прав людини.

– Коли саме цей законопроект набуде чинності?

–Зараз цей законопроект розглядає Венеційська комісія, будуть висновки і ми плануємо цього року розпочати його слухання. Виступаючи у Верховній Раді, Президент назвав такий закон невідкладним і, думаю, що цього року ми постараємося його ухвалити.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG