Доступність посилання

ТОП новини

Королевська: «У переговорах про зону вільної торгівлі потрібні аргументи, а не емоції»


Наталія Королевська
Наталія Королевська

Київ – Щоб отримати економічні переваги від зони вільної торгівлі, українська сторона має керуватись не емоціями, а професійними аргументами – так коментує стан переговорів України та ЄС Наталія Королевська, голова Комітету Верховної Ради з питань промисловості та регуляторної політики і підприємництва. Вона нині перебуває у польському місті Криниця-Здруй на Міжнародному економічному форумі.

Сьогодні Україну тут представлятиме міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв. Він візьме участь у Конференції міністрів економіки держав-членів «Східного партнерства», де обговорюватимуть, серед іншого, нову концепцію політики сусідства.

– Пані Королевська, яка нині атмосфера у польському містечку Криниця на форумі?

– Достатньо конструктивна. Більше людей, ніж минулого року. Обговорюється світова економіка, ймовірність наступної хвилі кризи. Підготували панель до 20-річчя незалежності України, де був присутній Віктор Ющенко, де його досить жорстко розкритикували представники Європейського парламенту за нереалізовані можливості в Україні.

– Із Євросоюзу нині лунають різні думки щодо українських перспектив. Чи торкались під час дискусій у Криниці тем згортання демократії в Україні?

– Так, безумовно. Я брала участь у панелі «Жіноча енергія у політиці, бізнесі та культурі». Ми обговорювали перспективи України. В Україні зараз політична криза, що не вичерпується процесом над Тимошенко. Це стало індикатором. З одного боку, звуження прав громадян, переслідування інакодумців та опозиції, а з другого боку, це жорстка корупція, яка паралізувала всі сфери суспільного життя.

Багато політиків поза межами офіційного спілкування заявляють, що безапеляційний процес, який зараз відбувається у суді над нашим соратником Юлею Тимошенко, не може не вплинути на Україні в цілому.
Тому що Україна зараз перебуває у трьох стадіях кризи. Перша – хвиля світової кризи, яку наш уряд не помічає, і в цьому велика загроза. Друга криза – ріст корупції, тіньової економіки, нерозв’язані за багато років економічні диспропорції, що являє собою реальну загрозу. І третя криза, основна, – це непрофесійна діяльність українського уряду. Тому я звернулась з листом-вимогою до Президента звільнити уряд Азарова, бо якщо самі будемо створювати кризу в країні, то ніхто й ніколи не зможе нам допомогти.

– Чи не відчувається на економічному міжнародному форумі, що газовий конфлікт з Росією впливає на імідж України під час міжнародного форуму?

– Поки не відчувається. Але в особистому спілкуванні чую, що це сміливий крок з боку України. Він паралізує відчуття Європи щодо того, що насправді відбувається, які перспективи, які загрози у майбутньому.

Ми сподіваємось, що конфлікт не нестиме негативних наслідків і Україна розробить свою дорожню карту, бо не можна жити у конфліктах із сусідами і в всередині країни.

Ми чекаємо закінчення наступного раунд переговорів щодо зони вільної торгівлі. Але вже сьогодні розуміємо, що Україна зірвала переговори з Міжнародним валютним фондом, зірвала програму реформ, це не сприяє євроінтеграції.

– Але Прем’єр-міністр Микола Азаров нещодавно заявляв, що до кінця цього року угода про зону вільної торгівлі буде підписана.

–Я завжди запитую, а яка ціна такої угоди? Думаю, не відстоюючи переваг для України від підписання угоди з ЄС, можна було підписати такий документ і в минулому році.

Адже вже півтора останні роки основна дискусія йде про переваги для України. Зона вільної торгівлі – можливість розвитку своїх зовнішніх ринків, конкурентні товари, які могли б бути присутніми сьогодні у Європі.

Проблема переговорів полягає у тому, що в Україні не знають суті домовленостей про зону вільної торгівлі. Я дуже сумніваюсь у такій заяві Азарова.

–Міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв домовляється з європейською стороною про поступки з боку ЄС в угоді про зону вільної торгівлі. На які поступки Європа може погодитись?

– Процес переговорів зараз дуже закритий. Якби пан Клюєв ще й аргументував свої заяви. Наш Комітет неодноразово звертався за інформацією щодо переговорів, я була у Брюсселі, ми обговорювали ці питання.

Є три головні блока питань, навколо яких продовжуються дискусії. Днями відбудеться наступний раунд переговорів, сподіваємось, що Україна не займе слабку сторону і, головне, аргументує свою позицію. У Єврокомісії, коли я зустрічалась з її представниками, була головна проблема в тому, що Україна не могла професійно донести аргументацію тих поступок, про які просить.Все відбувалося більше на емоційному рівні, а не професійному.

Якщо уряд знайде аргументацію своїх пропозицій, то є надія, що процес зрушить з мертвої точки.

– Яка галузь може найбільше постраждати від незручних для України угод?

– Головне – отримати максимум для нашого сільського господарства. Ми вже вступили у СОТ. Автомобілебудування в Україні, легка промисловість – дві галузі, які не витримали умов Світової організації торгової і згорнули свою діяльність. Тому головне – не допустити погіршення умов для нашого сільського господарства, бо це єдина і головна опора для економічного зростання України.
  • Зображення 16x9

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на Радіо Свобода ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проєкту «Україна – Куба». Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG