Доступність посилання

ТОП новини
14 травня 2021, Київ 04:11

Тисячолітній град, місто козаків чи південна столиця імперії?


Пам’ятник містечку Нові Кодаки, на місці якого розбудовано Дніпропетровськ

Дніпропетровськ – Цими вихідними Дніпропетровськ святкуватиме 235-річчя від дня заснування. А втім, історики досі не дійшли спільної думки про те, яким є насправді вік міста. За даними дослідників, існує щонайменше десять різних підходів до датування початку міста, що спростовує версію про заснування міста Катериною ІІ.

Деякі сміливці-краєзнавці шукають коріння походження Дніпропетровська у сивій давнині. За легендою, 12 століть тому на острові у межах сучасного міста був візантійський монастир. Проте цього поки не підтверджують археологічні знахідки. Іншою можливою датою появи міста називають ХІ століття, коли на Ігреньському півострові з'явилося слов'янське протомісто.

А втім, кажуть, історики більш переконливими виглядають версії щодо походження міста у більш пізні часи. Ганна Швидько, професор, доктор історичних наук, вивчає це питання кілька десятиліть. Вчена зазначає: історія міста унікальна, адже воно виникло на основі десятка козацьких поселень. Яке з них вважати першопочатком міста, каже науковець, належить визначити історикам. Версія ж про заснування міста 1776-го року, вважає вона, не витримує критики.

«Цікава виникла ситуація. У 1887-му році місто святкувало свій столітній ювілей. Тобто начебто воно виникло у 1787-му році. У наступному столітті, двадцятому, двохсотлітній ювілей уже святкували у 76-му році. І відтоді за традицією, яка затверджувалася не вченими, а чиновниками, стали святкувати річниці, рахуючи від двохсотлітнього ювілею. Додавали 25 років, 26 і так до сьогодні, що абсолютно є не правильним. Дата була надуманою», – каже Ганна Швидько.

Преображенський собор, закладений Катериною Другою. Від його заснування веде родовід Дніпропетровська офіційна наука
Відрікатись від козацького минулого неприпустимо

Дніпропетровська дослідниця, археолог Ірина Ковальова багато років поспіль веде розкопки одного з козацьких поселень на території міста – містечка Самарь, перші згадки про яке належать до XVI століття. На території поселення відшукали чимало артефактів, зокрема, багату колекцію давніх монет. Від цього містечка може вести свій родовід Дніпропетровськ, вважає історик.

«Це було заможне, велике поселення з добре організованим побутом, з дуже чітко відпрацьованою структурою охорони, військової служби тощо. Я вважаю, що, відрікаючись від свого козацького минулого, ми робимо непоправну помилку. Мені видається, що нам слід визнати, що офіційне затвердження Катеринослава відбувається в XVIII столітті, а існування цього міста починається значно раніше», – каже доктор історичних наук Ірина Ковальова.

Наразі історики зазначають: зійтись на одній версії щодо походження і віку Дніпропетровська поки неможливо. Дослідження ускладнюють і брак політичної волі, і нестача документів. Багато з них зберігаються нині у Росії. За інформацією нині покійного історика Анатолія Бойка, в архівах Москви, Санкт-Петербурга, Краснодара є більше тисячі документів щодо історії Катеринослава-Дніпропетровська, яких ще й не торкалась рука дослідника.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

Дивитись коментарі (6)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG