Доступність посилання

ТОП новини

Аудит українсько-російського газового договору в ЄС мало реальний – експерти


Варшава – Наскільки реальне проведення Європейською комісією аудиту російсько-українського газового договору 2009 року? Минулого тижня про ймовірність такого аудиту заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Проте польські експерти паливно-енергетичного ринку скептично сприйняли цю ідею. Вони кажуть, що в ЄС відсутні механізми для її реалізації.

Про можливість зовнішнього аудиту українсько-російського газового договору міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський говорив на євросоюзній конференції голів парламентських комісій із закордонних справ. За його словами, ЄС брав участь у російсько-українських консультаціях із питань газового договору, тож тепер може долучитися до аудиту цього контракту.

Польські аналітики кажуть, що така заява Сікорського в цілому віддзеркалює польську зовнішню політику щодо Росії та України.

Як зауважує Анджей Щенсняк, провідний польський експерт із паливно-енергетичних питань, у газових суперечках України з Росією Польща послідовно виступає на боці України. Проте, наголошує він, у даному випадку заява міністра Сікорського більше політична, аніж реалістична.

Механізмів для зовнішнього арбітражу нема?

За словами Щенсняка, в ЄС нема механізмів, які дозволили б втручатися у суперечки щодо договорів, укладених між так званими третіми країнами. Ані Україна, ані Росія не є членами ЄС, нагадує Щенсняк, тож практично Європейська комісія не матиме інструментів для здійснення аудиту українсько-російського газового договору.

Навіть той факт, що Україна цього року стала членом європейської Енергетичної спільноти, не вирішує справи, зауважує Щенсняк.

«Я не бачу можливості втручання у ці справи, каже експерт, особливо тому, що тут ідеться про договір між двома суб’єктами, укладений на підставі міждержавних угод. Україна є членом європейської Енергетичної спільноти, та вона не є членом ЄС. Енергетична спільнота не займається зовнішніми конфліктами, вона концентрується на впорядкуванні ринку та на впровадженні певних європейських норм. Мені не доводилося чути про те, щоб ця спільнота втручалася в договори третіх країн».

Щенсняк нагадує, що менш ніж через місяць у Польщі відбуватимуться парламентські вибори. За його словами, резонансна заява Сікорського про аудит українсько-російського газового договору пов’язана з внутрішньополітичною польською ситуацією.

«На мою думку, каже Щенсняк, це більшою мірою політична заява, у Польщі саме триває виборча кампанія, тож лунає багато заяв і обіцянок, які нереально виконати, їх потрібно розглядати саме крізь призму цієї кампанії».

Водночас, додає експерт, не таємниця, що Польща шукає союзника у своїй грі щодо Росії.

«Думаю, що цю заяву потрібно розглядати в контексті пошуків Польщею союзника в її суперечці з Росією. Натомість імовірність реалізації такого аудиту дуже невелика, я б сказав, що це взагалі хвороба польської політики, що є дуже багато декларацій, які не реалізовуються. Таким нещасливим прикладом є проект «Одеса – Броди». Вже 12 років ми чуємо про нього тільки декларації», – каже Анджей Щенсняк.

Ідеться про сланцевий газ?

У тому, що можливостей для реалізації євросоюзного аудиту українсько-російського договору практично нема, переконаний інший польський експерт Якуб Мельнік. Заяву Радослава Сікорського, виголошену перед головами парламентських комісій із країн ЄС, він вважає спробою привернути увагу Євросоюзу до нового газового конфлікту між Україною та Росією.

Крім того, каже Мельнік, Сікорський – один із найпалкіших польських прихильників ідеї промислового видобування сланцевого газу в Польщі. Думка міністра про можливість зовнішнього аудиту українсько-російського договору, вважає експерт, не в останню чергу пов’язана з польськими газовими планами.

«Заява щодо ймовірного аудиту українсько-російського договору – це один із елементів, що ослаблюють позицію російського «Газпрому» на європейському газовому ринку. Бо якщо колись дійде до видобування цього сланцевого газу, то позиція російської фірми захитається. Тож міністр вирішив зіграти цією картою, щоб легше було полагоджувати питання видобування сланцевого газу в Польщі», – сказав експерт.

Як наголосив Якуб Мельнік, наївно сподіватися, що на зовнішній арбітраж в українсько-російській газовій суперечці згодиться Росія. Для Росії, каже він, такий аудит – це втручання у її внутрішні справи, а також у зону її інтересів на пострадянському просторі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG