Доступність посилання

ТОП новини
23 Січень 2019, Київ 22:38

Шемчук: «За статеві відносини з особою до 16-річного віку – тюрма»


У Верховній Раді України зареєстрували законопроект про обов’язкову кримінальну відповідальність за сексуальні стосунки з особами до 16 років. За даними ініціатора документу, сьогодні в Україні статеву зрілість встановлюють судові медичні експерти. І осіб віком від 13 до 16 років у більшості випадків визнають статевозрілими. Якщо законопроект ухвалять, то статеві відносини особа зможе мати після отримання паспорту або на два роки раніше, але у шлюбі.

На сьогоднішній день, згідно зі статтею 155 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за статеві відносини з особою, яка не досягла статевої зрілості. Статеву зрілість визначають судмедексперти. І, за їхніми висновками, у 87 випадках зі 100 особи, віком від 13 до 16 років досягли статевої зрілості. Саме це і спонукало обмежити статеві зносини у віці. За новим законопроектом, який зареєстрували у ВРУ (законопроект №9136 від 09.09.2011), статеві стосунки можливі лише після отримання паспорту або в шлюбі, каже ініціатор документу, депутат від НУНС Віктор Шемчук.

«Якщо, дійсно, ми встановлюємо факт, що мали місце статеві зносини з особою до 16-річного віку – будьте добрі, йдіть у тюрму. Це в принципі великий «тормоз» буде для того, щоб різні покидьки не їздили в Україну за сексуальним туризмом з неповнолітніми. Бо на сьогоднішній день є такі випадки, коли особа чи сутенер бере цю «малолєтку», веде її в судмедекспертизу. Судмедексперт дає висновок, що вона досягла статевої зрілості. І вони продають цих дітлахів, які ще не зовсім розуміють, що відбувається», – зауважив парламентарій.

Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка досягла чотирнадцятирічного віку і за заявою цієї неповнолітньої особи рішенням суду їй було надано право на шлюб і встановлено, що це відповідає її інтересам, наголошує Віктор Шемчук. «Оскільки відповідно до статті 23 Сімейного кодексу України, з14 років дозволяється вступати в шлюб за рішенням суду. На них дія не поширюється. Я за секс у шлюбі», – сказав він.

«Чи не буде це порушенням права на інтимне життя?»

Юрист Василь Василаш впевнений, що нововведення абсолютно не змінять картину відповідальності за секс з неповнолітніми в Україні. На сьогодні в Кримінальному кодексі уже все передбачено і ніщо не заважає виконувати норми закону, каже юрист.

«Щоб встановити статеву зрілість, береться дуже багато факторів. Це загальний фізичний розвиток, розвиток зовнішніх і внутрішніх статевих органів. Для осіб жіночої статі – це ще й здатність до статевих зносин, запліднення, виношування плоду, розродження, годування дитини. А для чоловіків – це ще здатність до статевих зносин та запліднення. В цілому статева зрілість визначається в комплексі, – говорить юрист. – І, звичайно, що може бути, що особа і в 15 років уже досягла цієї статевої зрілості. А ми тоді будемо її притягувати до кримінальної відповідальності тільки за сам факт, що особа вступила добровільно в статеві зносини з іншою особою. Чи не буде це порушенням її права на інтимне життя?»

Ризики раннього сексу

Загалом у світовій практиці раннім вважається секс у віці до 15 років. В Україні вік першого досвіду сексуальних стосунків помітно молодшає: у 2002 році до 15 років починали статеве життя 5% осіб, а в 2010 році – їх уже 17%. Крім того, приблизно 1% від усіх українських дітей починають сексуальні стосунки в 11 років, більшість із них – це хлопчики. Про це повідомила Радіо Свобода директор Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яреми Ольга Балакірєва.

«Взагалі це ще дитина. Ми говоримо про те, що у нас перший секс практично в кожному другому випадку – без запобіжних заходів. Це можуть бути будь-які ризики, з точки зору захворювань, які передаються статевим шляхом, у тому числі і ВІЛ-інфекція, і рання вагітність, яка нікому не потрібна в такому віці. Серед дівчаток це іноді буває не лише добровільна згода: або певні обставини, або під впливом алкоголю, або насильство – тоді це наслідки не лише для фізичного здоров’я, а й для психічного», – наголосила Ольга Балакірєва.

Світова практика

Встановити чіткий мінімальний вік статевого повноліття – це одна із рекомендацій Комітету ООН з прав дитини. Відсутність такої норми становить проблему при розслідуванні кримінальних справ за статтею 155 – про статеві відносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, говорить парламентарій Віктор Шемчук.

«У всіх розвинутих країнах встановлений віковий ценз. І у випадку, якщо до цього віку вступають у статеві зносини або якщо купують сексуальну послугу неповнолітніх до встановленого віку, то всі особи, які це роблять, підлягають кримінальній відповідальності. І лише в Україні – це рудимент радянського права. Враховуючи, що в нас була велика держава і в різних республіках було по-різному вказано: десь 14 років шлюбний вік, десь 16, десь 18. В Україні, до речі, для жінок шлюбний вік – 17 років, для чоловіків – 18», – зазначив Віктор Шемчук.

Наприклад, кримінальне законодавство таких країн, як Болгарія, Латвія, Голландія, Білорусь, Азербайджан, Узбекистан, Грузія, Таджикистан, Казахстан передбачають кримінальну відповідальність за сексуальні відносини з особою, яка не досягла 16-річного віку. У відповідності до чеського законодавства статеве повноліття, тобто право на легальний статевий акт мають особи, які досягли віку 15 років і старші, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода у Чехії.

У Чехії до 15 років статевий акт є незаконним і карається законом. При чому чеські закони у цьому випадку чітко стоять на захисті неповнолітньої особи, її сексуальної недоторканості, не дивлячись на те, чи до статевого акту дійшло зі згоди статево-неповнолітньої особи чи ні. Тобто, повністю карна відповідальність за статевий акт з неповнолітнім несе повнолітня особа. Чеське законодавство передбачає в цьому випадку для порушника закону ув’язнення від 1 до 8 років.

В Україні так само відповідальність несе повнолітня особа. Або ж, якщо двоє неповнолітніх, – ініціатор, сказала Тамара Бондарчук, працівник управління профілактики роботи серед дітей. Відповідальність, згідно з чинним законодавством, – обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк. Проте кримінальній відповідальності не підлягають особи до 14 років. «На мою думку, батьки мають відповідати за статеве життя дитини, яка не досягла 16 років», – сказала Тамара Бондарчук.

У Європейському союзі найнижчу вікову межу, встановлену законом як статеве повноліття, мають іспанці: 13-літні там мають повне право на статевий акт. 14 років – це вік статевого повноліття, наприклад, в Австрії, Естонії та Хорватії. 15-літні мають право на сексуальне життя у Франції і Греції. У 16 років – статеве повноліття у Бельгії та Фінляндії. До 17 років мусять чекати на сексуальне життя на законній основі на Кіпрі чи в Ірландії.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG