Доступність посилання

ТОП новини

«Тут немає політики» – автор відмови від зимового часу


Народний депутат Олег Надоша
Народний депутат Олег Надоша

Прага – Верховна Рада у вівторок скасувала повернення на «зимовий», тобто поясний час в Україні після закінчення чинності літнього, підтримавши проект народного депутата з Партії регіонів Олега Надоші. В інтерв’ю Радіо Свобода він запевнив, що дбає про здоров’я українців, і заперечив закиди, що Україна таким чином бере приклад із сусідньої Росії, яка нещодавно точно так само оголосила про відмову від «зимового» часу, залишаючись, як тепер і Україна, на постійно на літньому, зсунутому на годину вперед щодо звичного поясного.

– Коли може почне діяти постанова, яку Ви запропонували?

– Від моменту підписання Головою Верховної Ради, тобто (Володимиром) Литвином. А сам термін дії, я впевнений, починається зразу.

– Тобто вже в листопаді українці не будуть переводити годинники?

– Так. У листопаді українці не будуть переводити годинники.

– Для чого Україні потрібні такі зміни?

– Я впевнений у тому, що це рішення здорового глузду. Тому що, по-перше, багато людей страждає в момент переходу. Ми маємо статистику сумну – на 62 відсотки збільшується в перший тиждень після переходу звернення людей з захворюваннями серцево-судинних шляхів. Друге, практично на 130 відсотків збільшується кількість звернень до дитячих педіатрів. Це основне. Дуже сумнівна економія електроенергії. Як на мій погляд, ми маємо збитків максимум на 200 мільйонів гривень, це не є суттєво, це фактично 5 гривень на одну людину.

– Хто проводив ці розрахунки, зокрема, медичні? На яку статистику Ви спираєтеся?

– Статистика – загальна, вона не має безпосереднього зв’язку з переходом часу. Просто констатують лікарі, що є таке збільшення. І коли ми мали розмови і з міністром, і з профільними комітетами Ради, то всі згоджуються, що ця медична статистика вражає, а економічної статистики практично не існує, скільки ми економимо. За радянських часів це було вигідно, бо тоді не вистачало електроенергії і завдяки цьому часові вдавалося перекидати електроенергію з одного місця в інше. Зараз немає такої потреби.

– Тут є ще геополітичний чинник, про який говорить українська опозиція, адже держави Європейського Союзу переводять годинник відповідно на «літній» і «зимовий» час. І Вас звинувачують у тому, що Ви підігруєте Росії, яка першою оголосила про відмову від такої практики.

– По-перше, не всі країни Європейського Союзу переходять з «літнього» на «зимовий» час. Литва, Латвія відмовилися від цих речей. По-друге, 6 червня президент Медведєв підписав указ про заборону переходу на «зимовий» час, а моя постанова зареєстрована у Верховній Раді 6 квітня, тобто на два місяці раніше, ніж у Росії.

– Тобто Ви хочете сказати, що Медведєв з Вас узяв приклад?

– Я можу сказати навіть так. Єдине, що у нас ці моменти регулюються постановою Верховної Ради, а в Росії це регулюється указами президента, за їхньою Конституцією. Тому вони оперативніше спрацювали, ніж ми Радою розглянули, бо в нас були канікули.

– Білорусь цього місяця також відмовилася від переведення годинників і пояснює це узгодженням із країнами Митного союзу. Ви говорите про здоров’я українців, але, можливо, це перший крок до Митного союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном?

– Я вам скажу інше. Ми маємо різницю з Москвою за моєю постановою. Тому говорити про те, що ми узгоджуємо свій час з Москвою, – це зайве. Тут, повірте мені, ніякої політики немає, хоча наші деякі «національно свідомі» це закидають, взагалі не розібравшись у суті цього проекту і цієї вже постанови Верховної Ради. Ми маємо годинну різницю, як і мали, з Росією, і фактично наблизили свій час до європейського часу.

Довідка Радіо Свобода:
Країни Балтії – Естонія, Латвія і Литва – скасовували сезонний час на початку 2000-х років, іще не будучи членами ЄС, але невдовзі повернулися до нього. Усі без винятку країни Європейського Союзу запроваджують літній час відповідно до директиви Європарламенту і Ради ЄС. Наразі єдиною країною Європи, яка не користується літнім часом, є Ісландія, яка не входить до Євросоюзу.

Свого часу, на початку 1990-х, експериментувала зі скасуванням літнього часу й Україна. Але 1992-го Верховна Рада своєю постановою відновила запровадження літнього часу саме «з урахуванням порядку обчислення часу, що діє в країнах Європи», і «згідно з рекомендаціями Європейської економічної комісії ООН».

У Росії президент Дмитро Медведєв уперше оголосив про своє рішення скасувати «зимовий» час і залишити Росію на літньому часі ще 8 лютого цього року. Він мотивував своє рішення «порушеннями біоритму», «стресами» і «захворюваннями», на які скаржилися супротивники літнього часу, а також тим, що його про це «люди неодноразово просили».

Як повідомив під час розгляду постанови в Верховній Раді в вівторок заступник голови комітету з питань науки і освіти Степан Давимука, в перебігу розгляду аналогічного проекту закону про скасування сезонної зміни часу, який подав інший депутат-регіонал Вадим Колесніченко, в різних органах Кабінету Міністрів висновки про доцільність такого скасування були негативні.

Зокрема, висновок Міністерства охорони здоров’я полягав у тому, що, згідно з дослідженнями щодо впливу зміни порядку обчислення часу на стан здоров’я людини, які проводилися в Україні і за кордоном, зсув шкали часу на 1 годину влітку суттєво не впливає на стан здоров’я та самопочуття, навпаки, користь від додаткової години світлового часу значно переважає негативний вплив тимчасових незручностей, пов’язаних із адаптацією організму.

Крім того, Держспоживстандарт наголосив, що порядок обчислення часу, чинний на території України, є узгодженим із міжнародною практикою обчислення часу, сприяє гармонізації всього спектру міжнародних, економічних, культурних та інших стосунків.

Тому, навів Степан Давимука узагальнювальний висновок уряду щодо проекту закону про відмову від використання сезонного часу в Україні, ця пропозиція не може бути прийнята.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG