Прогресивність нового закону визнають і представники опозиції, які не голосували за нього. За словами депутата «Нашої України – Народної самооборони» Кирила Кулікова, документ не досконалий, оскільки до нього не включили запропоновану ним поправку.
«Мета цього закону – надати комерційним структурам можливість друкувати ці бланки. Моя поправка, що всі ці бланки виготовляються державними підприємствами. Обґрунтування пише Контрольно-ревізійне управління: «Недоліки законодавчої бази дозволяють залучати комерційні структури до процедур замовлення-виготовлення бланків документів. Внаслідок чого втрачається контроль держави за виготовленням бланків та їхнім обігом. Це містить загрозу національній безпеці», – заявив Куліков.
ЄДАПС отримує з документів надприбутки – Яценюк
Водночас, як зазначає депутат від НУНС Арсеній Яценюк, концерн ЄДАПС, що нині виготовляє полікарбонатні сторінки українських закордонних паспортів та багато інших бланків суворої звітності, завищує ціни на свою продукцію у десятки разів.
«Я зараз не про біометрику хочу поговорити, а про те, хто буде друкувати ці паспорти, – каже він. – Компанія, яка друкує паспорти, так само виготовляє водійські посвідчення. За прискореною процедурою посвідчення водія коштує 800 гривень».
За словами Арсенія Яценюка, таке посвідчення мало б коштувати не більше ніж 5 гривень.
Паспорти виготовляються приватними компаніями в усьому світі – Грицак
Депутат від Партії регіонів Василь Грицак, якого пов’язують із концерном ЄАДАПС, що він наполегливо спростовує, заявив, що виготовлення бланків суворої звітності приватними компаніями в умовах ринкової економіки є нормальним явищем, а тому практикується у більшості демократичних країн світу.
«Поправка Кулікова – це корупційна схема з підтримки якогось державного підприємства. Це тільки корупційна схема», – каже Грицак.
Документи, що посвідчують особу, виготовлені й видані до набуття чинності нового закону залишатимуться дійсними до дат, які вказані у цих документах. Винятком є лише водійські посвідчення, видані з використанням зразка бланка, затвердженого органом виконавчої влади ще СРСР. Вони припиняють свою дію з 1 січня 2014 року. Паспортні картки в обов’язковому порядку надаватимуть громадянам, народженим після 31 грудня 2011 року.
Тим часом можливості для тіньових схем у новому законі про документи побачило й Міністерство юстиції. В п’ятницю увечері прес-служба відомства заявила, що цей документ «порушує засади конституційного розвитку» України.
«Закон, визначаючи безальтернативну технологію виготовлення документів, що посвідчують особу, закріплює таким чином існуючу монополію у цій сфері, тобто є потенційно корупціогенним. До того ж, застосування передбаченої Законом технології виготовлення документів призведе до здорожчання», – попереджають у Міністерстві юстиції. Там також стурбовані загрозою порушення конституційних гарантій на захист приватного життя українців, адже перелік даних, які закон пропонує вносити у державний інформаційний реєстр, невичерпний.