Доступність посилання

ТОП новини
17 Грудень 2018, Київ 20:44

Чи спроможний ЄС на спільну оборонну політику


Варшава – Якою мірою Європейський Союз готовий до проведення самостійних воєнних операцій? Це одне з головних питань, яке впродовж двох днів обговорювали міністри оборони країн-членів ЄС у польському Вроцлаві. Крім того, під час цієї неформальної зустрічі міністри говорили про уроки воєнної операції в Лівії та можливість військової співпраці з сусідами ЄС.

Господар вроцлавської зустрічі, польський міністр оборони Томаш Сємоняк твердить, що її неформальний характер не випадковий. За його словами, саме такий неофіційний формат наради є запорукою відвертої розмови на дуже важливу для ЄС тему – його обороноздатності.

Вроцлавська нарада відбулася в рамках програми головування Польщі в ЄС. Міністри оборони країн ЄС розмовляли про шляхи розвитку обороноздатності Євросоюзу.

Зокрема, у Вроцлаві йшлося про створення європейських бойових груп, до складу яких входитимуть військові одиниці різних держав. Крім цього, міністри дискутували про так звану веймарську ініціативу. В ініціативі країн Веймарського трикутника та ще кількох держав ідеться про те, щоб ЄС міг самостійно вести воєнні операції.

Євросоюзові бракує власних військових можливостей

Як наголошували у Вроцлаві, Євросоюз повинен зробити серйозні висновки з воєнної операції в Лівії. Міністри говорили про те, що ЄС не міг самостійно здійснити цю операцію, оскільки не має відповідних структур, які взяли б на себе функції командування. Тому, як зазначали під час зустрічі, командування операцією в Лівії перейшло до НАТО.

Заступник генерального секретаря Європейської служби зовнішніх дій Мацей Поповський зауважив: «Якщо йдеться про висновки з операції в Лівії, то передусім вони стосуються оборонних можливостей ЄС. Під час операції було видно, де у нас у Європі є недопрацювання. Це стосується, наприклад, можливості заправляти літаки у повітрі. Вони у нас невеликі. Тож США мусили надати нам, учасникам коаліції, значну допомогу».

Коментуючи перебіг нарад, радник польського міністра оборони Януш Онишкевич розповів журналістам, що не всі в Євросоюзі хочуть створення структур, які відповідали б за спільні воєнні операції ЄС. Зокрема, Велика Британія не погоджується з тим, щоб союз НАТО втратив монополію на гарантування безпеки в Європі.

Нова військова ініціатива – діяти в ЄС об’єднано і разом

Проте, наголошує Януш Онишкевич, не завжди НАТО зможе взяти на себе якісь воєнні операції, в яких зацікавлений Євросоюз. Тож предметом дискусій міністрів стала нова євросоюзна ініціатива, відома як pooling and sharing, тобто спільне використання зведених військових частин.

За словами польського міністра оборони Томаша Сємоняка, до цієї ініціативи могли б приєднуватися країни-сусіди ЄС.

«Ця ініціатива pooling and sharing повинна бути елементом політики відкритих дверей у Європейському Союзі. Вона повинна заохочувати до зближення з ЄС тих партнерів, які цього хочуть, котрі є сусідами ЄС. Було б добре, якби вони приєднувалися до таких ініціатив. Я вважаю, що це дуже перспективно, якщо до цієї ініціативи зможуть приєднатися держави, які кандидують у ЄС, або ж не кандидують, але хочуть тісно співпрацювати з Євросоюзом», – сказав він.

Міністри оборони розмовляли також про майбутні операції країн ЄС, спрямовані на збереження стабільності у Боснії та Герцеговині, та про боротьбу з піратами в Індійському океані. На думку міністрів, успіх цих операцій стане випробуванням на здатність ЄС вести спільну військову політику.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG