Доступність посилання

ТОП новини

40 тисяч хасидів хочуть приїхати до України


Київ – Умань цього року збираються відвідати близько 40 тисяч хасидів – єврейських прочан. Як зазначив посол Ізраїлю в Україні, це буде рекордна цифра за всі роки прощі до могили праведника ребе Нахмана під час святкування єврейського Нового року. Міська влада Умані запевняє, що готова зустріти гостей. Однак, Всеукраїнське об’єднання «Свобода» оголосило акцію «Умань без хасидів», посилаючись, як вони кажуть, «на потребу захисту місцевого населення». Міліція розігнала акцію.

Щороку до Умані приїжджають єврейські прочани-хасиди, щоб відвідати святе місце – могилу праведника ребе Нахмана. Найбільше хасидів приїжджає до України на єврейський Новий рік, Рош-га-Шана, щоб відсвяткувати його на могилі свого духовного лідера. Цього разу прочан очікують надзвичайно багато, зазначає посол Ізраїлю в Україні Реувен Дін Ель.

«Для прочан-хасидів Умань завжди була святим місцем, однак зараз це явище стає масовим. Цьому сприяє зближення Ізраїлю та України, скасування віз, зниження вартості квитків. Це місце стає доступнішим і, відповідно, охочих стає дедалі більше. Разом з тим організація ускладнюється, адже якщо раніше було до 20-30 тисяч прочан, то цього року ми очікуємо 40-50 тисяч. Звісно, це все треба упорядкувати», – зазначає Реувен Дін Ель.

Умань готова до прийняття прочан – міський голова

Вперше за всі роки в Умані ґрунтовно підійшли до прийняття хасидів, запевняє уманський міський голова Юрій Бодров.

«Коли людина прилітає в Україну, в Бориспіль чи Одесу, сідає в автобус і її везуть в Умань, то для неї Україна – це Умань з усіма внутрішніми проблемами. Виділено близько 15 мільйонів гривень. Разом з нашими правоохоронцями за безпекою слідкуватимуть ще й шість поліцейських із Ізраїлю. Думаю, ми достойно приймемо прочан цього року», – зазначає міський голова.

Натомість уманський журналіст Герман Рахматулін стверджує, що приїзд хасидів до Умані – це не «свято», а численні проблеми. Місцеві жителі потерпають від величезної кількості прочан, адже місто фактично не спроможне прийняти таку кількість людей. Це посилює напруження.

«Умань не готова. За нашими оцінками місто спроможне прийняти 750 туристів. Ми отримували воду 3 години на день, зараз час подачі води ще й зменшився. Уявіть, наскільки більше треба води, коли приїжджають прочани. Те, що уманчани за період Рош-га-Шана забезпечують себе на цілий рік, неправда, адже заробляють найбагатші, які здають квартири, мають бізнес, а переважна більшість відчуває тільки незручності», – зауважує Рахматулін.

Однак головний рабин України Яків Дов Блайх запевняє, що прочани – це лише плюс для українців, адже завдяки їм створюються нові робочі місця, і місцеві жителі мають можливість заробити гроші.

«Протягом року Умань відвідує 80-100 тисяч прочан-туристів. Кожен із них витрачає близько 1000 доларів, а дехто й набагато більше. Безсумнівно, це позитивно впливає на життя місцевих жителів. І мені цікаво, хто ж виходить на мітинги «Умань без хасидів». Чи ходять на ці демонстрації місцеві жителі, які заробляють на хасидах-туристах, чи це приїжджі?» – поцікавився головний рабин України.

Акція «Умань без хасидів» погіршила імідж України – Гавриш

ВО «Свобода» проголосило акцію «Умань без хасидів», яка мала відбутися 25 вересня. Як пишуть на офіційному сайті політичного об’єднання, акція мала привернути увагу до захисту прав українських громадян та прищепити повагу до українського населення. Суд заборонив акцію, однак свободівці все одно намагалися пройти маршем. Близько 60 активістів розігнала міліція.

Спроба провести акцію «Умань без хасидів» – це провокація, яка негативно вплинула на відносини України з іншими етносами, зазначає перший заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Степан Гавриш.

«Це приводить до того, що Україна, яка відчайдушно бореться за свої рейтинги в гуманітарній сфері, отримала поганий урок щодо розширення своєї участі в діалозі з питань толерантності стосовно інших народів», – зазначив він.

Цей рік для хасидів особливий, адже виповняється 200 років від дня смерті праведника, засновника одного з відгалужень хасидизму, брацлавських хасидів, ребе Нахмана.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG