Доступність посилання

ТОП новини

Саміт у Варшаві: гра за Україну з торгом через Тимошенко (європейська преса)


Прага – Газети повідомляють, що вже у четвер під час вечері учасників саміту ЄС у польській столиці Президенту України Віктору Януковичу доведеться відповідати на важкі питання щодо суду над Юлією Тимошенко. У ЄС попередили Київ, що у разі засудження лідера опозиції до ув’язнення Україні загрожує ускладнення підписання широкої угоди з ЄС про асоціацію і зону вільної торгівлі. Особливо переживає за успіх з Україною на цьому саміті Польща, яка докладає максимум зусиль, щоб зняти судову перешкоду для укладення угоди між ЄС та Україною.Деякі впливові експерти на Заході закликають ЄС у Варшаві «надати альтернативу все потужнішій моделі авторитаризму в Росії». Західні спостерігачі не виключають, що незабаром новим главою українського уряду може стати успішний бізнесмен і прихильник лібералізації економіки в Україні, нинішній заступник прем’єр-міністра України Сергій Тігіпко.

Відомий американський експерт Томас де Ваал закликає Брюссель на сторінках «Файненшел Таймз» позитивно вплинути на сусідні на сході Європи країни колишнього СРСР і «зосередитися тут на тому, як надати альтернативу міцніючому авторитаризмові в Росії». Цей аналітик вважає, що не можна залишати країни «Східного партнерства», які стали нині «віссю розчарування», на поталу Росії Путіна. Де Ваала наголошує, що ця програма ЄС варта уваги, хоча вона поки що «фрагментарна, невпевнена і така, що шкандибає» та все ж потребує перезапуску та активізації. Автор попереджає також, що «все агресивніший Путін буде активніше проштовхувати встановлення системи транскордонного кумівського капіталізму. Наприклад, через Митний союз із Україною». Євросоюз, як вважає Томас де Ваал, може спробувати дати 6 країнам-сусідам на сході Європи яскравішу перспективу, включно із загальною можливістю членства в ЄС. «Однак для ЄС було б великою помилкою зрізати кути і викручуватися з таких питань, як вибори та торгові угоди», – попереджає американський аналітик. Європу варто бачити у майбутньому ще більшою та ще вільнішою, вважає Томас де Ваал.

Австрійська «Ді Прессе» передбачає, що на саміті ЄС у Варшаві одним з найгостріших питань буде проблема України з її європейською перспективою, котру затьмарює суд над Юлією Тимошенко.

«На саміті ЄС у Варшаві Тимошенко стане предметом торгу»,– наголошує видання. «Звільнення Тимошенко може стати умовою для підписання угоди ЄС із Україною, – пише оглядач із Відня, – лідер Німеччини Анґела Меркель зачепить це питання під час бесіди з Президентом Януковичем у Варшаві». Видання також цитує українського прем’єра Азарова, котрий зауважив, що «аморально пов’язувати угоду Україна – ЄС про асоціацію зі справою Тимошенко». Тут не виключається звільнення Юлії Тимошенко з під варти до п’ятниці, щоб знайти вихід із цього глухого кута для Києва і Варшави.

Польська «Ґазета Виборча» стверджує, що саміт ЄС із питань «Східного партнерства» може стати дуже успішним, якщо вдасться вирішити питання з Україною шляхом звільнення колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Тут «Янукович почує, насамперед, що від обіцянок про звільнення Тимошенко варто перейти до дій. У протилежному випадку переговори між ЄС та Україною щодо угоди ставляться під сумнів, навіть у разі підписання її, не буде ніяких шансів на ратифікацію документа в ЄС», – вважає польське видання. Тут також зауважено, що звільнення Тимошенко буде розглядатися на саміті ЄС у Варшаві як одне з найбільших досягнень у політиці ЄС щодо сусідів, особливо в умовах проголошення «Східного партнерства» механізмом просування прав людини і демократії на терени України, Білорусі, Молдови, Вірменії, Азербайджану та Грузії.

Відоме британське аналітичне видання Oxford Analytica повідомляє, що український політик, віце-прем’єр уряду України Сергій Тігіпко «позиціонується як можливий новий Прем’єр-міністр України». Тут також ідеться про політичну біографію Тігіпка, його бізнесові успіхи, співпрацю з правлячою в Україні Партією регіонів, лібералізм його поглядів на економіку, підтримка ним бізнесу та «нейтральність у глибоко суперечливому судовому процесі над колишнім прем’єром Юлією Тимошенко».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG