Його називають одним із засновників української скрипкової школи, адже виховав півтори сотні непересічних музикантів. Його останнім втіленим проектом стала музична казка для дітей «Фердинанд», записана ансамблем «Київські солісти». Оповідачем у цьому творі виступає сам Богодар Которович, музичними ілюстраціями служать твори відомих композиторів, а головним героєм насправді є саме життя – від народження до випробувань і духовного зростання.
Богодара Которовича немає вже більше двох років, але скрипка видатного французького майстра Вільйома, яка належить державній скарбниці України, нині звучить у Мирославиних руках. Власне, у спадок їй дістався не інструмент, а можливість грати на ньому. За скрипку досі точиться боротьба з Москвою, адже там заявили, що інструмент належить Росії. Насправді вона задекларована в Державній колекції музичних інструментів України і є частиною музичної спадщини, котра дісталася українській державі після розпаду СРСР.
«Він закохував у музику» – Мирослава Которович
Все, що робить і в чому бере участь Мирослава Которович – музично-театральні проекти, концерти, музично-поетичні вечори – відбувається під впливом пам’яті про батька.
«Це справді одне з моїх завдань – продовжувати те, що він розпочав, – каже вона. – Знаєте, в нього навіть був просвітницький дар, він закохував у музику. Ті, що потрапляли вперше на його концерт класичної музики, знали з того моменту, що це дуже цікаво, дуже живо. У класичній музиці є дуже багато місця творчості, свободі і… порушенню правил».
Лауреати міжнародних конкурсів Мирослава Которович і рівнянка Катерина Бойчук зіграли сольні партії у супроводі Академічного камерного оркестру Рівненської філармонії, другом якого був незабутній Богодар Которович. У програмі концерту – Друга партита і Концерт для гобою (у перекладі для двох скрипок та оркестру) Йоганна Себастьяна Баха, Кончерто Гроссо Георга Генделя.
Твір сучасного композитора Володимира Мартинова під назвою «Заходьте!», який звучав у фіналі концерту, є також символічним, вважає Мирослава Которович.
«Цей твір мені здається, якнайкраще підходить для того, щоб присвятити його блискучому, талановитому скрипалеві, – зазначає вона. – Людина на землі має якусь ціль. У цьому творі кожна з варіацій, які ми виконуємо по черзі з Катериною Бойчук, як прохання, ідея, можливо, якесь власне творіння, створене для того, щоб достукатися або до своєї душі, або до інших – до Прийняття».
Рівнянку Катерину Бойчук її викладач, а нині й колега по сцені Мирослава Которович вважає однією з найталановитіших учениць. Водночас Катерина Бойчук була останньою випускницею Богодара Которовича, останньою з тих, кого він слухав на державному іспиті. Не випадково нині вона виконала саме той твір – Партиту ре мінор Йоганна Себастьяна Баха. Творчий тандем Которович – Бойчук є логічним продовженням шляху, який колись обрав для себе Богодар Которович відкривати світові шедеври українцям і пропагувати в світі перлини української класики.
У найближчі місяці концерти пам’яті Богодара Которовича відбудуться у Черкасах, Чернігові, Києві, Луганську, Алчевську та Берліні.