Доступність посилання

ТОП новини

Шотландці думають про незалежність


Алекс Салмонд

Лондон – Шотландська національна партія оголосила, що, користуючись своєю більшістю у парламенті Шотландії, готуватиме референдум з питанням про незалежність від Великої Британії. Лідер партії Алекс Салмонд на нещодавньому з’їзді пояснював однопартійцям, що навіть розширеного самоврядування шотландцям тепер не досить.

«Навіть з економічними повноваженнями ядерні ракети «Трайдент» залишатимуться на річці Клайд. Нас і далі зможуть змусити проливати кров у незаконних війнах на зразок іракської. Шотландія і далі не матиме місця в європейських та міжнародних організаціях. Таке нам може дати лише незалежність. Ось чому наша партія вестиме у майбутньому референдумі повномасштабну кампанію за незалежність», – заявив під оплески однопартійців Алекс Салмонд.

Шотландська національна партія почувається в силі, бо у травні цього року вона перемогла на виборах у Шотландії і лейбористів, і консерваторів, які очолюють урядову коаліцію в Лондоні.

Шотландське самоуправління

Шотландські націоналісти мають більшість місць у відродженому 10 років тому парламенті в Единбурзі. Вони керують місцевими справами у Шотландії, котра за понад 300 років союзу з Англією зберегла і відмінну систему освіти, і власну систему судочинства. Банк Шотландії має право навіть друкувати банкноти фунтів свого місцевого зразка.

Але тепер прихильники повної державності кажуть, що Шотландія має зробити наступний крок і відокремитися від Англії.

Депутат британського парламенту від Консервативної партії Рорі Стюарт, який має батька шотландця і матір англійку, у дискусіях на тему відокремлення Шотландії спирається на емоції та символізм.

«Розрив можна собі уявити дуже легко. Але, як і в будь-яких тісних взаєминах, якщо їх розірвати, то ми дуже шкодували б за цим і ніколи б не пробачили урядам, які розділили нас. Я вважаю помилкою говорити про економічні втрати. Можна знайти навіть економічну і політичну вигоду від відокремлення. Але ми втратимо ідею. Ідею союзу. Ідею того, чим Британія була велика», – зауважив депутат Рорі Стюарт.

Королева залишиться

Дискусій про майбутнє Шотландії побільшало, але переважно вони ведуться дуже спокійно. Можливо, тому, що питання не стоїть вже зараз. Референдум, який готує Шотландська національна партія, може відбутися приблизно через 4–5 років.

Більше того, зараз мова йде про можливі два запитання в бюлетенях: щодо повної незалежності або щодо фінансового та економічного суверенітету без розриву політичного союзу з Лондоном. Говориться й про збереження британського монарха як глави держави і фунта як спільної грошової одиниці.

Шотландський історик Майкл Фрай каже, що самі англійці готові сказати шотландцям: будь ласка, відокремлюйтеся! Він наводить паралелі з Ірландією.

«Англійці це вже сказали Ірландії в 1920-х роках, – зауважує історик, – лише тоді, коли англійці нарешті вирішили поводитися з ірландцями як з суверенним народом, коли вони були змушені співпрацювати у вирішенні проблеми Північної Ірландії, лише тоді англійці почали сприймати Ірландію всерйоз. Відтоді відносини між Англією та Ірландією щасливі. Кращі, ніж за усі часи від вторгнення в Стронґбов 700 років тому».

Зараз ідею відокремлення від Британії підтримують лише близько 30 відсотків шотландців. Якщо до обіцяного референдуму ця цифра не зміниться, це означатиме, що шестимільйонна Шотландія почувається достатньо суверенною і за теперішніх умов.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG